Názor: Česko Slovensko nemá talent. Pořad už v prvních dvou dílech předvedl, že je letos zase o něco horší

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Ceskoslovensko ma talent
Zdroj: Profimedia

Ani letos jsem se nepoučila. Opět jsem si v televizi pustila nové díly show Česko Slovensko má talent, abych zjistila, že jediné, na co má Česko i Slovensko doopravdy talent, je vytvoření naprosto příšerné a kýčovité show. A to jsem si myslela, že Eliška a Damián je to nejhorší, co letos dokáže TV Prima vyplodit…

Tento text je komentářem autorky.

V některých rozlohou velkých a lidnatých zemích, jako třeba ve Spojených státech či v Austrálii, je možná stále plno talentovaných lidí, a pořádat v nich proto talentovou soutěž každým rokem dává aspoň trochu smysl. A není to tak, že u nás by talentovaní lidé snad nebyli, jenomže obvykle si očividně raději vydělávají hraním na ulici, než aby klesli na úroveň této rádoby zábavní show.

Zahraniční umělci

Česko Slovensko má talent dává prostor umělcům. Bohužel, jak se ale už v mnoha minulých ročnících potvrdilo, především těm zahraničním.

Porota, která je rok od roku trapnější, s nadšením tleská tomu, že někdo přijel až z Ázérbajdžánu, aby u nás předvedl své umění. V roce 2011 se dokonce Atai Omurzakov umístil se svým tanečním číslem na 1. místě.

Místo toho, abychom si vážili českých umělců, obdivujeme ty zahraniční. A na tom není samozřejmě nic špatného, potom ale název celé soutěže nedává smysl, protože soutěž spíše ukazuje, že my talent nemáme, zatímco ostatní ho k nám jezdí předvádět.

Okoukaná čísla

Už několik let nepředvedlo Česko Slovensko má talent nic nového. Kromě toho, že se neustále opakují stejné obličeje v porotě, už třetí rok moderují soutěž Jasmina Alagič a David Gránský.

Ti sami mají talent tak maximálně na to ze sebe udělat pořádné šašky a tleskat i dospělým číslům, která by zvládly předvést i děti na základní škole.

Nehledě na to, že do soutěže chodí i lidé, kteří jsou veřejně známí z internetu a nepředvádí nic nového. Příkladem je i Barbara Kanyzová, která letos přišla se svou písní Rybí salát.

Já její vystoupení viděla na TikToku asi před rokem. Písnička o menstruaci plná sprostých slov mi vtipná nepřišla už tehdy. Naopak mi bylo za slečnu trochu trapno.

Teď předvedla své číslo znovu, a to navíc i před Štěpánem Kozubem, který ji z poroty pochválil a hrdě dodal, že spolu poměrně často vystupují.

Trapné, ohrané, rok od roku horší

Abych to celé shrnula: Zpívající děti jsou roztomilé, obvykle si ale svá ANO vyslouží za milý úsměv, nikoli za správně trefené tóny písniček. Češi chodí do soutěže se stále trapnějšími čísly a zahraniční soutěžící, kteří mají ve vlastní zemi příliš velkou konkurenci, se jezdí léčit k nám.

A na něco takového opravdu člověk nemá zapotřebí koukat. A přesto vím, že až v neděli zase budu přepínat kanály na televizi, pokud mě nezaujme nic jiného, budu se z nouze mlátit do čela nad tím, jak hloupá soutěž je.

Není se ale možná čemu divit, že jde prestiž pořadu dolů a že už ani Josef Pátrovič se do Česko Slovensko má talent snad letos nevrátí. Prima totiž rok od roku na soutěži více šetří.

Zatímco odměna pro vítěze 1. ročníku v roce 2010 byla 100 000 euro, v roce 2016 byla odměna už jen 50 000 euro a auto. O tři roky později zmizelo z ceny auto a vítěze čekalo 50 000 euro. A poslední tři roky je cena za 1. místo v soutěži jen 40 000 euro. Možná se tak není čemu divit, že talenti pomalu mizí.

Zdroj: Autorský článek

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články