Královská rodina prochází krizí. Mluví se o návratu Harryho i o předčasné korunovaci Williama

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Britska kralovska rodina
Zdroj: Profimedia

Britská královská rodina prožívá v posledních letech velmi náročné období. Skandál kolem prince Andrewa, smrt královny či usednutí nového krále na trůn. Nyní se ke všemu zmíněnému přidala ještě rakovina. Nejdříve ji potvrdil král Karel III. a pár měsíců po něm ji přiznala i princezna Kate. V nelehké době se hodně mluví o návratu Harryho, který by byl ale komplikovaný. Hlavně se ale mluví o předčasné korunovaci Williama.

Nemoc krále Karla III. možná změní celou monarchii. Na britský trůn nastoupil v září roku 2022 a minulý rok v květnu byl společně se svou manželkou Camillou korunován.

Rakovina v královské rodině

V lednu tohoto roku ale během operace prostaty lékaři odhalili, že má král rakovinu.

„Během nedávné královy procedury v nemocnici odhalili testy další problém, jenž ukázal jistou formu rakoviny,“ stálo v prohlášení paláce. Jaká forma rakoviny to je, ale blíže nespecifikoval. „Jeho Veličenstvo dnes zahájilo plán pravidelných ošetření, během kterých mu lékaři doporučili odložit povinnosti před veřejností. Během tohoto období bude král pokračovat ve státních záležitostech jako obvykle,“ znělo prohlášení z paláce, které zveřejnilo CNN.

Karel III. je známý pro svou pracovitost a okolí ho popisuje jako nenapravitelného workoholika. Rakovina ale jeho tempo zastavila a král se stáhl z veřejných povinností.

Ty převzala královna Camilla, která ale následně sama potřebovala pauzu, protože toho na ni bylo moc.

Syn Harry se svých královských povinností vzdal, takže králi zbyl jen William. Ten by byl jistě schopen zastat královskou práci, ale sám se doma vypořádával se situací ohledně manželky Kate, která před pár dny přiznala, že má také rakovinu.

Předčasná korunovace?

William má tedy aktuálně naloženo více, než je schopen jeden člověk unést. Diagnóza otce přišla ve stejnou dobu jako diagnóza manželky. Dva důležití členové jeho rodiny se tak potýkají s nemocí, která je nejen vážná, ale i nevyzpytatelná.

Podle serveru Mirror se má aktuálně v kuloárech paláce mluvit o přípravách na korunovaci Williama. Znamenalo by to, že je králova nemoc vážnější, než královská rodina přiznává.

Pro Williama by to navíc znamenalo, že by kromě rodinných problémů musel řešit ještě královské povinnosti, což jistě není nic, co by aktuálně chtěl dělat.

The Guardian pak uvádí, že králova nemoc vyvolává pochybnosti o tom, jak ve svém věku a při dané nemoci bude dále zvládat panovat.

Princ Harry se nechal slyšet, že by v případě potřeby rodině vypomohl a vrátil se ke svým povinnostem. To dle Mirror přivítal král, ale královna Camilla to označila za snahu zviditelnit se.

Navíc není jisté, jak by výpomoc fungovala, protože vztahy mezi bratry jsou na bodu mrazu. Harry se měl o nemoci své švagrové dozvědět z médií. Ačkoliv se prý Harry s Kate spojil telefonicky a mohlo by to tak vypadat, že se bratři vzhledem k situaci usmíří, jedná se prý jen o dočasné příměří.

Zdroje: CNN, OnlyU, Mirror, The Guardian

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články