Britskou monarchii zachraňuje dříve nenáviděná Camilla. V pozadí jejího vzestupu svět marně pátrá po princezně Kate

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Kralovna Camilla
Zdroj: Profimedia

Britská královská rodina aktuálně prochází velmi složitým obdobím, které začalo blíže nespecifikovanou operací princezny Kate a pokračuje rakovinou krále Karla III. V této pro monarchii nelehké době se ukázala síla ženy, která doposud stála spíše v pozadí a kterou britský lid přijímal zpočátku velmi chladně. Královna Camilla ale nyní ukazuje, že je po boku britského krále právem.

Camilla Shand se narodila jako nejstarší ze tří dětí rodičům Rosalind a Bruceovi Shandovým. Jednalo se o rodinu z vyšší třídy a volný čas trávili na venkovském statku ve východním Sussexu.

Od rozchodu k románku a svatbě

Camilla má velmi dobré vzdělání, které zakončila na University of London Institute v Paříži.

Se svým nynějším manželem, králem Karlem III., se měla dle serveru Britannica setkat v roce 1970, tedy ještě předtím, než se vdala.

Začali spolu chodit, ale o svatbě nechtěl nikdo v monarchii ani slyšet, protože dle nich byla Camilla málo aristokratická. Dle některých zpráv také byla stále zamilovaná do svého předchozího partnera Parkera Bowlese.

Když Charles odjel do zámoří, Camilla se vrátila k Bowlesovi a nakonec se i vzali. Měli spolu dvě děti, Toma a Lauru.

Charles po návratu pod tlakem rodiny požádal o ruku Dianu Spencerovou a v roce 1981 si ji vzal. Jak je známo, manželství nebylo šťastné a v roce 1986 Charles a Camilla svůj vztah obnovili.

Jejich milenecký vztah vedl v roce 1992 k rozvodu Charlese a Diany a v roce 1994 pak k rozvodu Camilly a jejího manžela.

Z Camilly se stala velmi neoblíbená žena Britů, protože ublížila jejich milované lady Dianě. Velké přízni se Camilla netěšila ani po svatbě s Charlesem, která se konala v roce 2005.

Camilla zachraňuje monarchii

To vše se ale nyní mění a z Camilly se stala oblíbená královna, která navíc nyní rozšířila svůj rozvrh vystoupení a převzala velmi důležitou roli udržet královskou rodinu na očích veřejnosti.

Královna se ukázala být silnou oporou královské rodiny v době, kdy její manžel bojuje s rakovinou a princezna Kate se zotavuje z blíže nespecifikované operace, kvůli které si vzal volno i princ William.

„Byla to pozoruhodná transformace. A myslím, že Camilla, královna Camilla, si určitě vysloužila respekt, kterého se jí dostává. Odvedla pozoruhodně dobrou práci,“ řekl pro agenturu AP k jejímu počínání dlouholetý královský komentátor a bývalý korespondent BBC Michael Cole.

Je to tedy ta stejná Camilla, které nemohl britský lid zapomenout, co udělala princezně Dianě, a kterou nyní britský lid uznává a přijímá jako svou královnu. Ta jako jediná aktuálně plní funkce za chybějící členy rodiny.

Nyní však ohlásila týdenní pauzu kvůli vyčerpání a o to více si britský lid začne opět všímat ostatních členů rodiny.

Svět hledá Kate

Zatímco u krále Karla III. je zřejmé, proč není vídán na veřejných akcích, princ William svým chováním prohlubuje obavy Britů o zdraví jeho ženy Kate, která by jinak svého tchána zastala v jeho oficiálních cestách.

Tato statečná žena třikrát stanula pár hodin po porodu před britskými médii nalíčená a upravená. Nyní ale o Kate nikdo od začátku ledna neslyšel a ani nebyla spatřena.

Palác se zahalil do roušky mlčení a nehodlá o Kate sdělovat žádné další informace. Time v tomto ohledu připomíná, že to není poprvé.

Když byla králi Georgovi VI. odstraněna plíce z důvodu rakoviny plic, lidem bylo řečeno, že byly během operace odstraněny „strukturální abnormality“ a o rakovině se dlouho nevědělo.

Vzhledem ke strohým informacím tak vznikají různé teorie o tom, co se s Kate děje, a tyto teorie ještě podpořilo nedávné zrušení Williamova programu kvůli osobním důvodům.

Princ William se měl zúčastnit vzpomínkové akce na hradě Windsor za svého kmotra, zesnulého řeckého krále Konstantina. Hodinu před začátkem bohoslužby však své vystoupení zrušil a dle deníku Mirror tak umocnil obavy o zdraví jeho manželky.

Camilla tak ve svém diáři musí najít místo na veřejné akce nejen za svého manžela, ale i za Kate a prince Williama, což není lehký úkol, ale ona jej s grácií a humorem sobě vlastním skvěle zvládá.

Zdroje: Britannica, AP, Time, Mirror

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články