Krajní meze: Seriál tak děsivý, že byly některé jeho epizody zakázány

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Krajni meze
Zdroj: ČSFD/Metro-Goldwyn Mayer

Seriál Krajní meze se začal vysílat v roce 1995. Jeho natáčení skončilo o 6 let později, i v pozdějších letech se nicméně reprízoval. Pamatujete si na děsivý kanadský thriller? Jednotlivé díly popisují nevysvětlitelné záhady a lákají i dnes především milovníky tajemna.

Seriál byl v minulosti velmi oblíbený. Dokazuje to nejen sledovanost, ale také fakt, že vyšlo celkem 7 sérií o více než 20 epizodách. Na ČSFD navíc sledující hodnotí Krajní meze na 75 %.

U nás se poprvé seriál vysílal v roce 1996 na TV Nova. Později ho reprízovala hned několikrát Prima Cool. Možná jste některé epizody viděli vícekrát, přesto jsou ale nejspíš informace, které jste o Krajních mezích netušili.

Zrušená epizoda a děsivé příšery

Scénář některých epizod seriálu byl napsán zkušenými a oceňovanými autory. Například na epizodě s názvem Chameleon se podílel Robert Towne, který získal Oscara za filmovou sérii Chinatown.

Nejvíce epizod má na svědomí Joseph Stefano, který se podílel i na hororu Psycho od Alfreda Hitchcocka. Jedna z epizod seriálu byla natolik děsivá, že bylo nakonec její vysílání zakázáno.

Jednalo se o díl s názvem The Architects of Fear, která popisovala příběh mimozemské bestie. Mnoho děsivých příšer ze seriálu bylo využito o několik let později při tvorbě série Star Trek, píše Me TV.

Některé díly vydaly za celý film

V seriálu se objevilo několik epizod, které byly natolik zajímavé, že se je později filmaři rozhodli zpracovat do podoby filmu. Jde například o epizodu Já, robot, na základě které vznikl film v roce 2004. Dalším příkladem jsou Potomci lidí z roku 2006.

V úvodní znělce seriálu se od začátku do konce objevovalo děsivé oko. To bylo inspirováno pečetí Annuit cœptis. Jedná se o vševědoucí oko, které se nachází například na státní pečeti USA. Logo má odkazovat na mnoho významných zásahů prozřetelnosti ve prospěch americké věci.

Zdroj: Me TV, Pop Matters, ČSFD, Prima Cool, Looper, IMDb, Dailymotion, Great Seal

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články