Klub 27: Nešťastné číslo se stalo osudným řadě mladých umělců. Někteří zemřeli za nejasných okolností

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Amy Winehouse
Zdroj: Profimedia

I ve světě celebrit často lidé umírají předčasně. Celá řada celebrit, především pak rockových a bluesových zpěváků, zemřela teprve ve 27 letech. Toto smolné číslo je zařadilo do takzvaného Klubu 27, který má v dnešní době na seznamu desítky významných jmen.

O Klubu 27 se začalo mluvit v souvislosti se sebevraždou Kurta Cobaina v roce 1994. On sám mu prý už dříve přikládal velkou symboliku a toužil se na seznam osob zařadit. Přesto mnoho lidí spekuluje o tom, zda byla jeho smrt skutečně sebevraždou.

Tragické smrti

Někteří lidé z Klubu 27 byli nemocní. Jiní zemřeli tragickou nehodou. Nejčastější jsou ale smrti kontroverzní, spojené s alkoholem a drogami. Mnoho slavných také spáchalo sebevraždu.

U celé řady lidí se podle Spinditty pochybuje o tom, že je oficiální příčina smrti určena správně. Existuje nespočet konspiračních teorií o tom, že například Briana Jonese zavraždili, ačkoli oficiálně se pod vlivem drog utopil v bazénu.

Stejně tak o smrti Jima Morrisona se hovoří jako o selhání srdce. Lidé se ale dodnes snaží dokázat, že mohlo jít o sebevraždu, nebo dokonce o vraždu. A to i přesto, že hudebník zemřel už v roce 1971.

Nejslavnější členové Klubu 27

Většina lidí si jako první jméno vybaví právě výše zmíněného Kurta Cobaina. Velmi významnou zpěvačkou, která zemřela ve 27 letech, byla ale také například Amy Winehouse. Ta v roce 2011 podlehla otravě alkoholem.

V roce 1970 se Jimi Hendrix předávkoval léky na spaní, ve stejném roce zemřela na otravu alkoholem zpěvačka a skladatelka Janis Joplin.

Na seznamu se objevují také jména některých Čechů a Slováků. Roku 2023 zemřel na rakovinu baskytarista skupiny IMT Smile Peter Bartoník, už v roce 1833 bylo na seznam přidáno jméno houslisty Josefa Slavíka.

Seznam obsahuje celou řadu jmen a v různých zemích se liší, takže je velmi složité dohledat jeho plnou verzi. Míra proslulosti zařazující umělce mezi zesnulé osoby hodné stát se členem Klubu 27 také není zcela jasná.

Zdroj: The Wrap, Spinditty, History, Cosmopolitan, OnlyU, People

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články