Karlos Vémola měl tygřici odstranit drápy a zmrzačit ji. Ten protestuje, ale k drápům se nevyjádřil

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Karlos Vamola
Zdroj: Foto CNC: Marek Pátek / CNC /

Karlos Vémola celý minulý týden bojoval, aby zvrátil rozhodnutí úřadů o odebrání tygřice Antonie Ramby. Věřil, že síla sociálních sítí mu pomůže, a sdílel jedno video za druhým. Úřady si však nakonec pro tygřici přijely a odvezly ji do Německa, jak se plánovalo. Nyní zveřejnily zjištění, že tygřice měla odebrané všechny přední drápy a Karlosova pověst skvělého chovatele utrpěla trhliny. Karlos se k tomu vyjádřil a několikrát zdůraznil, jak péči o tygřici platil. Jen ty drápy ze své obhajoby nějak vynechal.

Tygřice byla odebrána 5. prosince a byla převezena do záchranného centra TIERART organizace FOUR PAWS v Německu.

Tygřice je nevratně zmrzačena

Nyní ministerstvo životního prostředí vydalo tiskovou zprávu, ze které vyplývá, že tygřice nebyla v tak skvělém stavu, jak Karlos Vémola propagoval.

„Při kontrole zdravotního stavu před převozem bylo zjištěno, že zvíře má chirurgicky odstraněny všechny drápy na předních končetinách. Chovatel to zdůvodnil tím, že zvíře mělo v drápech zánět, a proto je bylo nutné odstranit. Soukromý veterinární lékař ale uvedl, že při zánětu se odstraňuje pouze zanícený dráp, a nikoliv všechny drápy, navíc na obou končetinách. Na tato závažná zjištění ministerstvo upozornilo Státní veterinární správu,“ stojí v tiskové zprávě ministerstva.

Ministerstvo dále uvedlo, že tygřice dorazila v pořádku do Německa, kde zatím působí plaše.

Odstranění drápů pak dle tiskové zprávy není běžnou procedurou a dochází při něm k nevratnému zmrzačení zvířete.

„Není například schopné šplhat po stromech, bránit se útoku jiného zvířete nebo si značkovat své území škrábáním. Dochází rovněž k narušení rovnováhy zvířete a k vyšší náchylnosti ke zdravotním problémům, jako jsou například bolesti zad,“ vysvětluje ministerstvo.

Přišel jsem o člena rodiny

Karlos se samozřejmě k tomuto nařčení měl potřebu vyjádřit, ale moc se mu to nepovedlo. Vyjádřil se totiž ke všemu, jen ne k těm drápům.

„Tak po všech těch hnusech, co jsem si v posledních pár dnech zažil, že jsem v podstatě přišel o člena rodiny, tak se ještě dozvídám, že úřady rozjíždějí nějakou verzi o tom, že Vémola týrá zvířata,“ začíná video na instagramu.

„Já jsem se o svoje zvířata staral vždy s tím nejlepším vědomím a svědomím,“ pokračuje s tím, že se k němu chodili dívat lidé, a tedy vědí, v jakém stavu jsou jeho zvířata.

Připomíná, že úřady chtěly Antonii Rambu odebrat již před rokem, ale přítomná veterinární správa uvedla, že je tygřice ve velmi dobrých podmínkách, a tedy ji u něj nechaly.

Aktuální jednání úřadů pak přisuzuje tomu, že se za něj postavila veřejnost. Proto prý úřady nyní mají potřebu jej očernit.

Všechno jsem platil

Ve videu Vémola několikrát zdůrazňuje, že veškerou péči hradil na své náklady, ačkoliv už rok tygřice patřila úřadům.

Vyjadřuje se i k velikosti výběhu. Při odebírání tygřice před rokem prý říkal úřadům, že prostor může klidně ztrojnásobit. Ale bylo mu řečeno, že když už je tygřice odebraná, nemůže na daném místě zůstat. Toto je důvod, proč výběh nezvětšil.

„Přes hranice ji převáželi nelegálně, bez jakéhokoliv dokumentu,“ říká Vémola k jednání úřadů, které si od něj nevzaly očkovací průkaz ani papíry k tygřici.

Ve videu se ale nevyjádřil k odejmutým drápům, čehož si někteří sledující všimli.

„Je zajímavé, jak se absolutně nevyjádřil k nejzávažnějším obviněním ohledně odoperovaných drápů. Zřejmě se to nehodí do krámu,“ uvádí například jeden z nich.

Zdroje: Instagram, MZP, OnlyU

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články