Kam zmizel slavný David Copperfield? I nadále mystifikuje obecenstvo a vydělává velké jmění

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
David Copperfield
Zdroj: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com

Jeho magie a vyprávění ovládly kouzelnický svět a nově definovaly způsob, jakým diváci po celém světě nahlíželi na kouzelníky. David Copperfield nechal zmizet sochu Svobody, prošel Velkou čínskou zdí či nechal zmizet vlak. A nyní to možná může vypadat, že zmizel on sám.

Ačkoli všechny tyto kousky byly provedeny chytrými triky, je všeobecně považován za druhého nejvýznamnějšího kouzelníka v historii, kterého překonal pouze Harry Houdini.

K úspěchu školu nepotřeboval

Jeho pravé jméno je David Seth Kotkin a magii se věnoval již od svých 12 let. Sám říká, že nemá rád, když je jeho práce označována za triky, protože se tím degraduje všechna práce, která se za tím skrývá.

Stejně jako Bill Gates či Steve Jobs i David Copperfield nedodělal vysokou školu a odešel za svým snem. Nejprve účinkoval v muzikálech, ale nakonec skončil u magie.

V roce 1977 se proslavil díky 17 magickým speciálům, které vysílala CBS. Od té doby ho diváci mohli na obrazovkách vídat pravidelně a měl neustále vyprodané show.

Má vlastní muzeum magie

Má také své muzeum, kde najdete všechny artefakty z kouzelnického světa. Od Houdiniho pout a nádrže na únik vody až po skutečný pult, u kterého si mladý Copperfield koupil svůj úplně první kouzelnický trik.

A právě zde, za velmi přísných bezpečnostních podmínek, vznikají jeho nápady a náčrty.

Jak připomíná server CBS News, kouzelník se vyhýbá odpovědím na své triky. Prvním pravidlem Copperfieldovy magie totiž je, že nebude mluvit o své magii. Hlavně proto, že je jedním z nejvíce kopírovaných umělců v oboru, a on nechce, aby mu někdo vzal jeho triky a nápady.

Baví se mystifikací lidí

A tak lidem nezbývá než hádat a zkoušet, jak to asi velký mág dělá. Ukázalo se ale, že některá videa, která mají odhalovat pravdu, natočil sám Copperfield. Že to odporuje jeho pravidlu? Vůbec ne. On si totiž dělá z lidí doslova legraci.

„Takže videa, která vydáváte, klamou lidi? Ve skutečnosti nejsou vysvětlenou iluzí?“ zeptal se moderátor CBS.

„Stoprocentně,“ odpověděl kouzelník s tím, že to dělá pro zábavu.

Hvězda Las Vegas

Ačkoliv by se mohlo zdát, že kouzelník pověsil své řemeslo na hřebík a užívá si svých miliard, není tomu tak. David Copperfield stále vystupuje.

Jeho vystoupení v MGM Grand Hotel v Las Vegas jsou vyprodaná a lidé se opakovaně shlukují, aby viděli miliardáře při práci. Není se čemu divit.

Na rozdíl od některých kouzelníků, kteří dělají stejné triky mnoho let dokola, se Copperfieldova show skvěle vyvíjí. Jeho nesrovnatelná pracovní morálka je to, co ho dělá tak úspěšným.

Dle serveru One Ahead odehraje ročně více než 550 představení a server Marca pak zmiňuje, že si vydělá kolem 60 milionů dolarů ročně. Docela slušné na kouzelníka v důchodu, že?

Celá show je jeho designem, od hudby, která se rozproudí v ten správný okamžik, až po osvětlení a rekvizity na jevišti, které divákům umožní vidět jen tolik, aby byli ohromeni.

Chce pobavit každého návštěvníka

Proč si tedy neužívá své peníze, svou partnerku návrhářku Chloe Gosselin a jejich tři děti?

„Opravdu mě to baví. Mám štěstí, že tam chodím a lidé jsou tak šťastní, že tam jsou, víte? A někteří lidé tam skutečně potřebují být. Lidé jsou v první řadě a já jim můžu vidět ve tváři: Vezmi mě pryč, potřebuji snít,“ vysvětlil pro CBS.

Má potřebu i nadále lidi bavit a rozesmát. V hale prý může být 20 tisíc lidí, ale jakmile zahlédne jednoho člověka, který se nebaví, dává si za úkol ho rozesmát a vtáhnout do světa kouzel.

Zdroje: OnlyU, CBS news, YouTube, One Ahead, Marca

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články