Harry Houdini: Svou pravdu o podvodech spiritualistů dokazoval ještě deset let po své smrti

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Harry Houdini
Zdroj: Everett Collection / Shutterstock.com

Harry Houdini je doposud nejznámějším útěkářem všech dob a všichni iluzionisté vycházejí z jeho zkušeností a poznatků. Svou kariéru však později zaměřil na odhalování podvodníků v oblastí médií a získal si tak mnoho nepřátel. Jeho to ale neodradilo a i po smrti dokazoval, že spiritualismus je podvod.

Harry Houdini se narodil jako Ehrich Weiss v Budapešti v roce 1874. Dlouho zde ale nepobyl a v roce 1874 spolu s rodinou emigroval do Spojených států.

Od útěků ke spiritualismu

Jeho otec zde působil jako rabín ve Wisconsinu. Syn však vždy chtěl být kouzelníkem, a poté, co si přečetl biografii Roberta Houdina, měl jasno i o svém uměleckém jménu.

Jeho doménou byly útěky, které probíhaly na všechny možné způsoby. Byl například ponořen pod vodou nebo pohřben v rakvi.

Tisíce lidí se strkaly, aby znovu zahlédly, jak velký Harry Houdini podvádí smrt. Ten si s ní v jeden čas i lehce pohrával v rámci seancí.

Společně s manželkou Bess uspořádali v roce 1894 seanci a prostřednictvím tohoto činu si uvědomil, čeho může falešné médium dosáhnout a čemu bylo publikum ochotno věřit.

Nadělal si mnoho nepřátel

Později tohoto období litoval, protože se styděl, že si zahrává s lidským žalem. Nepřesvědčil ho ani jeho přítel sir Arthur Conan Doyle, tvůrce slavného Sherlocka Holmese.

Ten nacházel ve spiritualismu útěchu po smrti svého syna Kingsleyho. Houdini s přítelem navštívil několik seancí a všechny ho akorát přesvědčily, že se jedná o podvod.

A našel tak nový směr svého vystupování: rozhodl se odhalovat podvodné techniky médií a spiritualistů.

V roce 1923 tak například prokázal, že George Valiantine použil elektrické vedení k vytvoření iluze, že se trubka vznášela během seancí.

Houdiniho křížová výprava mu vynesla mnoho nepřátel, včetně zmíněného přítele Arthura Conana Doyla.

Svou pravdu dokazoval i po smrti

Slavného Houdiniho nakonec 31. října 1926 zabilo prasklé slepé střevo. Jednalo se však o nešťastnou nehodu, kdy byl jedním ze studentů, kteří ho navštívili, dotázán, zda má opravdu ocelové svaly.

Iluzionista studenta vyzval, ať mu dá pěstí do břicha. Student byl ale velmi rychlý a učinil tak dříve, než jej iluzionista mohl zatnout. Tato rána do břicha následně způsobila prasknutí střeva.

Ještě před smrtí se však rozhodl, že i po smrti dokáže, že nelze vyvolat ducha.

Jeho manželka Bess 10 let po jeho úmrtí uspořádala na Halloween seanci v hotelu Hollywood Knickerbocker. Seance se zúčastnilo 300 lidí, kteří chtěli být svědky setkání s jeho duchem.

Dohoda zněla, že Houdini řekne médiu tajný kód, který znala jen manželka. Tento tajný kód pak médium mělo manželce zopakovat.

Nejednalo se o první setkání s médiem, které Bess absolvovala, ale bylo posledním. Bess toto považovala za jasný a poslední důkaz, že nelze vyvolat ducha zemřelého.

Zdroje: National Geographic, Britannica, 100+1

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články