Jiřina Bohdalová slaví životní jubileum. Je dnes stále stejně dokonalá jako před lety

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
jirina bohdalova
Zdroj: Czech News Center / Pavel Machan / CNC / Profimedia

Legenda českého showbyznysu. Skvostná herečka, kterou známe z desítek filmů. Dabérka, jejíž hlas si vybaví každé malé dítě. To vše se skrývá pod jedním jediným jménem. Jiřina Bohdalová.

Narodila se 3. května 1931 do rodiny truhláře a služebné, která se věnovala ochotnickému divadlu. Po absolvování školy nastoupila na tři roky jako učitelka na základní školu. Tehdy ještě nikdo netušil, co z ní nakonec bude.

Od dětských let ji bavilo divadlo a již ve svých šesti si zahrála v němém filmu. Tehdy to ale považovala za zálibu, nikoli za něco, čím by se mohla živit. To se změnilo, když začala v roce 1967 působit v Divadle na Vinohradech.

Vypravěčka z dětských pohádek

Jiřina Bohdalová se proslavila mnoha rolemi v českých filmech a seriálech, každé dítě ale zná její hlas, protože namluvila nespočet večerníčkových pohádek. Začalo to v roce 1966 Pohádkami ovčí babičky.

Později představovala také hlas v pohádkách Broučci, Pohádky z mechu a kapradí, Rákosníček nebo O skřítku Racochejlovi. V roce 2012 byl její hlas podle statistik slyšen v celkem 148 epizodách večerníčků.

Jedno ocenění za druhým

Jiřina Bohdalová je velká žena, která si nominace na ocenění a následné výhry rozhodně zaslouží. V roce 1985 byla jmenována zasloužilou umělkyní. Za filmy Fany a Nesmrtelná teta získala Českého lva jako nejlepší herečka v hlavní roli.

V letech 1993–2002 se celkem desetkrát umístila na prvním místě v kategorii českých hereček v anketě TýTý. Roku 2013 dokonce získala od prezidenta republiky medaili Za zásluhy.

Poslední, ale rozhodně ne méně významnou cenou, kterou Jiřina Bohdalová získala, byla v roce 2010 Thálie: Cena za celoživotní mistrovství v oboru činohra. A je velmi pravděpodobné, že to nebyla poslední cena jejího života.

I v 90 vypadá skvěle

Dnes slaví Jiřina Bohdalová své devadesáté narozeniny. Při pohledu na ni by ale málokdo uvěřil, že tahle vitální žena a geniální herečka se na obrazovkách objevuje už tak dlouho a že i ve svém věku dokáže to, co pravidelně v televizi předvádí.

Televize občas využívá i toho, že je Jiřina tak trochu ze staré školy. Když se stala porotkyní v pořadu Česko Slovensko má talent nebo Zlatá maska, s oblibou si z ní moderátoři stříleli například ohledně jejího předpotopního telefonu.

Ona si ale umí udělat legraci i sama ze sebe, takže chápe, že tyto narážky jsou jen legrace a ve skutečnosti všichni uznávají její herecký um a berou ji jako jednu z nejvýznamnějších českých osobností.

Navíc už několik let vypadá Jiřina Bohdalová stále stejně. Jako kdyby nestárla, jako kdyby naopak s přibývajícím věkem byla stále dokonalejší a dokonalejší. Pravda je, že se jistě ještě máme v jejím podání na co těšit.

Jiřině přejeme krásné narozeniny a do života jen to nejlepší. Doufáme, že ještě dlouhé roky bude fanoušky bavit svými hereckými i moderátorskými dovednostmi a že jen tak skutečně nezestárne.

Autor: Šárka Cvrkalová


Související články