Jan Tříska a Karla Chadimová byli jedním z nejstabilnějších uměleckých párů. Život jim ovlivnila emigrace

od Denisa Richter
2 minuty čtení
Zdroj: Profimedia

Protože herci Jan Tříska a Karla Chadimová nesouhlasili s tehdejším komunistickým režimem, kvůli omezování rolí a útlaku se dostali do finanční tísně. Velký dopad to mělo na jejich dvě dcery Janu a Karlu. Tříska tedy musel přijmout roli v seriálu, který byl nástrojem propagandy komunistického režimu. Když v roce 1977 zatkli Václava Havla, manželé se rozhodli emigrovat do USA. Trvalo jim ale půl roku, než se za oceán dostali. Čím dalším si musel pár projít a kde se nakonec usadil?

Jan Tříska a Karla Chadimová se brali v roce 1968. Jako symbol politického odporu jim šel za svědka samotný Václav Havel. Sňatek jim ale předurčil budoucí emigraci.

Co vedlo k emigraci do USA

Jejich veřejný nesouhlas s komunistickém režimem vedl k omezování a absenci rolí. Manželé se tak dostali do finančních problémů. Nejhorší dopad to mělo na jejich dvě dcery.

Jen kvůli penězům Tříska přijal roli v seriálu 30 případů majora Zemana, ačkoliv byl tento seriál nástrojem komunistické propagandy. Tříska se odmítl na jediný díl podívat.

Když v roce 1977 zatkli Václava Havla, manželé okamžitě emigrovali do USA. Před emigrací jim byla nabídnuta role rodičů postavy chlapce, kterou ztvárnil Filip Renč ve filmu Nechci nic slyšet.

Příležitost ale odmítli a raději se vydali za hranice. V té době se museli tvářit, jako když jedou na dovolenou na Kypr. Kvůli kontrolám a režimu jim trvalo půl roku, než se za oceán dostali.

Cílová stanice Kanada

Už je to pět let od tragické smrti herce Jana Třísky. Vdova po herci se od smutné události nejčastěji uchyluje ke své dceři do Oregonu v Kadaně.

Kanadu má Chadimová v srdci mnoho let, protože to byla cílová destinace jejich emigrace. V tu dobu tam totiž žil její bratr. Zakotvili ale nakonec v Los Angeles. V Santa Monice si pořídili řadový dům, kde žije Chadimová dodnes. Jejich druhá dcera bydlí v LA kousek od domu své maminky.

Návrat po revoluci se nekonal

Tříska se jako herec v Americe ujal velmi dobře. Chadimová už takové štěstí neměla, a proto se profese vzdala. Začala pracovat jako hosteska a časem se vypracovala na post manažerky luxusního a známého hotelu Bel Air.

Ani po revoluci se manželé vrátit nechtěli. V zahraničí si vybudovali rodinné zázemí a nechtělo se jim to vše opustit. Na svou vlast ale nezanevřeli, a tak se do rodné země vraceli za prací a přáteli.

Když v roce 1991 natáčel Tříska snímek Obecná škola, přiletěla na plac i Chadimová, která si zahrála poštovní úřednici. Byla to její vůbec poslední filmová role.

Zdroje: Aha!, Expres, OnlyU

Autor: Denisa Richter


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články