Jan Nedbal zvládl roli Ctirada Mašína díky své masochistické povaze

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Jan Nedbal
Zdroj: Nextfoto

Role Ctirada Mašína byla pro herce Jana Nedbala velkou fyzickou i psychickou výzvou. Jedná se o jeho první velkou roli a rovnou takto náročnou. Naštěstí má masochistické sklony, díky kterým roli zvládl. I přesto přiznává, že si musel dopřávat duševní hygienu.

Herec je původně vystudovaný zdravotní bratr, ale nakonec ho to táhlo k herectví a vystudoval DAMU. Po studiu odjel do Norska, kde působil v divadle.

Životní role v Bratrech

Když se vrátil do Čech, mohli ho diváci vídat v seriálech jako Tátové na tahu, Sestřičky či například v minisérii Božena, kde ztvárnil spisovatelčina milence.

Velkou roli také dostal v minisérii Matematika zločinu, která pojednává o skutečném případu Tomáše Tomana, který se snaží dokázat svou nevinu v případě ublížení na zdraví.

Příběh Tomana prý vůbec neznal a musel si o něm nejdříve něco přečíst a poslechnout. Zároveň navštěvoval ve vězení i samotného Tomana, aby se naučil projevům jeho chování.

Na svou životní roli, která by ho dostala mezi známé české herce, však stále čekal. A čekání se vyplatilo, protože aktuálně exceluje ve filmu Bratři.

Film vypráví pravdu

Film o bratrech Mašínech rozděluje společnost na dva tábory. Pro některé jsou totiž hrdinové, pro jiné zločinci.

Samotný film se dle Nedbala nesnaží přiklonit ani k jednomu táboru. „Chceme odvyprávět tu historii, jak byla, a ten film nemá ambici ujíždět na nějakém sentimentu, hrát si na hrdinství či nehrdinství,“ říká herec v rozhovoru pro iGlanc.

Herec však zároveň neskrývá obdiv nad tím, jak se bratři Mašínové dostali z obležení. U Zelených baretů se prý doteď dle jejich útěku učí, jak se v malé skupině ubránit přesile.

Na přípravu měl dlouhou dobu

Role byla velmi emočně a fyzicky náročná. Vzhledem k tomu, že ji získal již před 4,5 roky, bylo prý hodně prostoru na přípravu.

„Nejdřív jsme hodně cvičili, abychom měli co největší základ a nějakou svalovou hmotu, takže jsem skončil na 71 kg a pak jsem měl dva měsíce, to jsem hubnul a shodil jsem 10 kg a myslím si, že ten váhový skok je na kameře obrovsky vidět,“ prozradil pro server Super, co příprava obnášela.

Paradoxně zvládl fyzicky náročnou roli bez nehody, aby těsně před premiérou spadl ze schodů. Věnoval se totiž telefonu a při pádu si zlomil nártní kůstky.

Na tiskovou konferenci k filmu tak přišel s berlemi, které odložil jen na chvíli při focení.

Pomohlo mu, že je masochista

Velmi silná je ale i emotivní stránka filmu, celý komunistický režim a fakt, že zde bratři nechali svou rodinu. Aby se herec do takové role vžil, musel pochopit tuto dobu a emoce bratrů.

To je velmi náročný úkol i pro ostříleného herce, natož pro někoho, kdo je na začátku své kariéry. Nedbal má však v tomto výhodu, protože je masochista.

„V tomto jsem hodně masochistický, že je mi v tom dobře. Pro mě tyhle silné pocity, emoce i to nastavení, že je na chvíli někdo jiný, jsou terapií v tom, že na chvíli zapomenu na své problémy, takže si tím terapeuticky řeším něco sám v sobě,“ prozradil Nedbal, že takové role vlastně vítá.

Ale samozřejmě i on musí pracovat na duševní hygieně, což u něj probíhá například během procházek lesem nebo tak, že jezdí stanovat.

Zdroje: OnlyU, iGlanc, Super, Deník

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články