Film o bratrech Mašínech rozděluje společnost na dva tábory. Pro někoho jen hloupá střílečka, pro jiné silný zážitek

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Bratri reziser a herci
Zdroj: Martin Hykl / CNC / Profimedia

Film Tomáše Mašína s názvem Bratři rozdělil společnost na dvě strany. Stejně jako samotná událost, kterou snímek mapuje. Je o bratrech Mašínech, kteří před 70 lety se svou odbojovou skupinou utíkali z komunistického Československa.

Pro někoho se jedná o hrdiny, kteří by měli být za své činy vyznamenaní. Podle jiných jsou ale bratři Mašínové jen obyčejní vrazi, kteří během svého počínání zabili celkem 6 osob. V Československu kvůli nim zemřeli dva příslušníci SNB a pokladník, v NDR tři policisté, připomíná iDNES.

Střílečka, která neřeší dilemata

Film o Ctiradu a Josefu Mašínových měl v kinech premiéru teprve nedávno. Recenze na sebe ale nenechaly dlouho čekat. Většina lidí nejspíš čekala od snímku to, že bude více řešit morální rozhodování bratrů. Dočkali jsme se ale spíše střílečky, která tyhle věci přehlíží.

„Tento úhel pohledu může být pro filmové dílo jistě legitimní a dobře se s ním dramaturgicky pracuje, nicméně jakákoli komplexnost tu nemá místo. Jako by si tvůrci řekli, že jsou jim zcela jedno jakékoli jiné pohledy, jako by se jich celá historická debata vůbec netýkala a šlo jim o jednoduchou oslavu statečnosti a odhodlání,“ píše se například v recenzi na webu Seznam Zprávy.

Lidé se bouří

Kladných reakcí se film nedočkal ani na sociálních sítích. Mnozí mají pocit, že režisér jen popírá fakt, že jsou Mašínové vlastně vrazi.

„Proč režisér Mašín lže, že loupežní vrazi nebyli vrazi? Je tak zvrácený, že ho loupežné vraždy přitahují?? Mašínové byli loupežní vrazi se zvrácenou touhou vraždit. Zavraždili nevinné lidi, venkovské policajty, účetního a pokusili se zavraždit i hasiče,“ píše na facebooku pan Radomír.

„Obecně nepřeji nikomu smrt… Ale když vezmu, kdo za co a kolik lidí u nás dostalo špagát… To, že v případě skutečných vrahů nebylo spravedlnosti učiněno za dost…,“ pozastavuje se nad celou situací pan Lukáš.

Stejně jako velké množství odpůrců má ale film také své fanoušky. Podle některých lidí je snímek zpracovaný velmi dobře a zachycuje přesně to, co by zachycovat měl.

„Jeden z mála filmů, který mě takhle moc zasáhl, silný a citlivý. Úžasný zážitek,“ uvádí na instagramu uživatelka Káťa. „Na filmu jsme již byli. Je perfektní, byl to opravdu silný zážitek,“ doplňuje paní Eliška.

Zdroj: iDNES, Czech Crunch, Seznam Zprávy, Facebook, Instagram

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články