Herečka Christina Ricci trpí antofobií. Příčina tohoto nezvyklého strachu není známa

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Christina Ricci
Zdroj: Silvia Elizabeth Pangaro / Shutterstock.com

Jen málokdo by neznal krásnou hollywoodskou hvězdu Christinu Ricci. Americká filmová herečka, která svoji kariéru zahájila už jako malé dítě, se do našeho povědomí dostala díky účinkování v celé řadě filmů.

Tahle oblíbená herečka nyní přiznala, že trpí fobií z rostlin a není schopna se jich dotknout. Její strach se jmenuje antofobie.

Co je antofobie?

Možná jste si až do dnešního dne mysleli, že něco jako strach z květin neexistuje. Ve skutečnosti se odhaduje, že tato specifická fobie postihne každý rok přibližně devět až deset procent dospělých. Zatímco někteří lidé se bojí všech květin, jiní mají strach pouze z jednoho nebo více specifických druhů rostlin.

Jedním z lidí, kteří touto fobií trpí, je zmíněná herečka Christina Ricci. Prozradila na sebe, že má silnou nechuť k zahradničení a nerada je v blízkosti rostlin.

„Jsou špinavé. Když se některé rostliny musím dotknout, tak mě to vyděsí. Upřímně, nemůžu se k nim přiblížit,“ řekla o své fobii herečka pro deník indianaexpress.com.

Jak se strach z rostlin projevuje?

Určitě vás zajímá, jak se takový strach z rostlin projevuje. Člověk, který má tuto specifickou fobii, na sobě může zaznamenat některý z následujících příznaků, a to jak v případě, kdy se dostane do kontaktu s rostlinou, tak často jen při pouhé představě.

Mezi příznaky patří bolest nebo tlak na hrudi, vysoká úroveň úzkosti, může se objevit nevolnost, nebo dokonce zvracení. U někoho se strach z rostlin projevuje pocitem dušení nebo potížemi s dýcháním, člověk se potí, může se začít třást, výjimkou není ani panický záchvat nebo nutkání k útěku.

Někdo svůj strach dokáže ovládat

Na jedné straně jsou ti, kteří sice trpí obavami z rostlin, ale svým úzkostem dokážou čelit a v životě je to nikterak neomezuje. Na straně druhé jsou ti, kteří mohou být strachem z rostlin doslova paralyzováni, a tato specifická obava jim může značně komplikovat život.

Pokud strach z rostlin dojde až do extrému, může člověka například donutit přestat chodit ven jen proto, aby se vyhnul kontaktu s jakoukoli rostlinou. Někteří nechtějí chodit do restaurací, nemohou navštěvovat svatby nebo pohřby, cíleně se vyhýbají místům, kde lze vidět rostliny. Strach se pro ně může stát i zdrojem traumatu, jen pouhá myšlenka u nich může způsobit paniku.

Příčina této fobie není známá

Doposud se nepodařilo zjistit, co je příčinou strachu z rostlin. Předpokládá se ale, že za jejím vznikem stojí nějaká kombinace negativních zkušeností, genetických faktorů, environmentálních faktorů a také individuální chemie v mozku.

Zdroj: archive.indianexpress.com, rxlist.com
Autor: Natálie Kabourková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články