Dcera Davida Matáska se vdala. Její slova o bílých lidech ale působila trochu zvláštně

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Matasek David
Zdroj: Profimedia

Dcera herce Davida Matáska Linda se 28. května vdávala. Její otec je nejen známý svým hereckým umem, ale také svým působením v kontroverzní kapele Orlík, která byla spojována s hnutím skinheads. Je proto zarážející, jaká slova zvolila nevěsta při poděkování svatebčanům.

Herce Davida Matáska má spousta lidí v paměti především jako sympatického Kendyho z Básníků. Nesmazatelně je s ním ale také spojena kontroverzní kapela Orlík.

Mládí v kontroverzní kapele

Tu založil herec v roce 1988 společně se zpěvákem Danielem Landou. Kapela vydala dvě alba, a to Oi a Demise. Obě byla komerčně relativně úspěšná.

Kapela se ve svých textech vyzývala k vlastenectví a obdivovala se husitskému hnutí. Podle mnohých se ale odklonila od vlastenectví spíše ke xenofobii. Píseň Bílá liga byla už označována za rasistickou.

Fanoušci skupiny se příliš radikalizovali

Toto hudební uskupení se stalo velmi oblíbené u tehdy vznikající subkultury mladých skinheads. V roce 1991 byla činnost kapely ukončena.

„Jak se ale naše publikum radikalizovalo, bylo nám jasné, že se k tomu budeme muset nějak postavit. A postavili jsme se k tomu tak, že jsme to přestali provozovat, protože nám to už přišlo neúnosný a nedobrý,“ vysvětlil kdysi Matásek Novinkám.

Bílá svatba a bílí bohatí lidé

V tomto kontextu je trochu zarážející příspěvek, který si hercova dcera Linda nedávno přidala na svůj instagram ohledně své svatby. Ta se odehrála minulý víkend v Českém Krumlově. Šťastná novomanželka chtěla poděkovat svým nejbližším za účast na této životní událost.

Forma poděkování to byla ale trochu nešťastná. Hned na začátku totiž napsala: „Svatba století s názvem ‚white rich people wedding‘ (svatba bílých bohatých lidí, pozn. red.) je za námi.“

Těžko soudit, zda chtěla odkázat na otcovu kontroverzní minulost či se jednalo o nějaký vtip pro zasvěcené. Každopádně spíše než úsměv to budí značné rozpaky.

Zdroj: Český rozhlas Radiožurnál, Novinky, Blesk, Instagram

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články