Bára Jánová byla obětí šikany. Kritické poznámky u ní vyvolaly psychické problémy

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
bara janova
Zdroj: Nextfoto

Nikdy se nezavděčíte všem. Ať jste hubení, nebo máte pár kilo navíc, vždycky se najde někdo, kdo vás bude za vaši „nedokonalost“ kritizovat a zesměšňovat. Své o tom ví i herečka Bára Jánová.

Sociální sítě jsou ideálním místem pro jedince nespokojené se svým životem. Skrytí na druhé straně obrazovky nenechají na nikom nit suchou. Kritické poznámky ohledně vzhledu však slýcháme i na pracovišti, nebo dokonce v rodině.

Oběti tzv. body shamingu to neschytávají jenom za hubenost/nadváhu, ale také za malá prsa, za výšku, za ochlupení (nebo jeho nedostatek), za barvu vlasů, za tvar těla, za pihy a další tělesné rysy.

Barbora Jánová byla obětí šikany

Šikanou kvůli své postavě si prošla i herečka Bára Jánová, kterou můžete znát třeba ze seriálu Slunečná. O těžkém dospívání se rozhovořila v pořadu 13. komnata vysílaném na České televizi.

„S body shamingem se setkávám odmalička, už od základky. Chtěla jsem vždycky jen vypadat jako normální holka. Možná by mi stačilo jen pár kilo navíc. Prostě přibrat, abych zapadla v davu, nevyčnívala a pořád to neposlouchala, že jsem jak tyčka a že bych se mohla převlékat za párátkem,“ prozradila herečka důvod psychických problémů, které u ní neustálé kritické poznámky vyvolaly.

V období puberty se přidaly otázky, jestli netrpí anorexií nebo bulimií, a ačkoliv za její nízkou váhou stály genetické predispozice, nepřestávající nevyžádané rady pochroumaly hereččino sebevědomí. Uzavřela se do sebe, trpěla hypochondrií a snažila se za každou cenu přibrat.

Riziko sociálních sítí

Barboře se však nakonec podařilo z psychických potíží dostat. Nejvíce jí pomohly terapie a určitě také to, že potkala partnera, který ji má rád takovou, jaká je. O své zkušenosti se rozhodla promluvit, aby dodala sílu těm, kteří procházejí podobnými problémy.

Na sociálních sítích se většina uživatelů snaží vystupovat jako ti s ideálním životem a dokonalým tělem. Když se poté „normální“ smrtelník začne s těmito „hvězdami“ porovnávat, snadno podlehne dojmu, že je horší než ostatní.

Proti trendu vyumělkovaných fotografií se proto postavily i některé české celebrity. Například Veronika Arichteva, Anna Julie Slováčková nebo Eva Burešová se nedávno rozhodly sdílet příspěvky, kde se nebojí ukázat i tělesné nedostatky, jako je třeba vypouklejší bříško.

Všechny tři se shodují, že nejdůležitější je mít rád sám sebe a neporovnávat se s modelkami z obálek módních časopisů.

Zdroj: 13. komnata, Extra, Onlyu, iDNES

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články