Alanis Morissette byla ve 14 letech znásilněna. V jejích písních se dozvíme detaily

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Alanis Morissette
Zdroj: Profimedia

Dokument o zpěvačce Alanis Morissette s názvem Jagged vyšel na HBO teprve nedávno. Pojednává o jejím životě, o problémech v hudební kariéře a jejím znásilnění. Zpěvačka film ale nepodpořila, protože podle ní neobsahuje skutečné informace.

Hovoří se v něm sice o tom, že byla znásilněna, ovšem je jí vyčítáno, že nešla s pravdou ven dřív a nechávala si vše pro sebe až do poslední chvíle před zveřejněním dokumentu. To ale podle ní není pravda.

Zpěvačka se snažila na své problémy upozornit už dávno. Podle jejích slov ji ale společnost neposlouchala. V nejedné z jejích písniček je totiž o tom, co se jí tehdy stalo, zmínka.

Ještě pod zákonem

Alanis Morissette nebylo v té době 15 let. To, k čemu mezi ní a několika muži došlo, bylo později policií klasifikováno jako znásilnění. Čím si prošla, mohli fanoušci vědět, kdyby prý lépe vnímali texty jejích písniček.

V roce 2002 vyšla písnička s názvem Hands Clean, ve které Morissette zpívá doslova: „Kdybys nebyl tak vyspělý, nic z toho by se nestalo. Kdybys nebyl tak moudrý, ovládala bych se.“

Následuje text, ve kterém násilníky zpěvačka obvinila z toho, že zatímco ona trpěla, oni si od všeho drželi odstup. „Kromě nás dvou o tom nikdo neví. Dodržela jsem slib a mlčela, tvé ruce zůstaly čisté,“ zpívá se v písničce.

V písni s názvem Flinch ze stejného alba zpěvačka hovoří o tom, že se stydí za to, co se stalo, když byla mladá. A pokud člověk text vnímá, dá se z něho skutečně vyčíst, o čem je řeč.

Jenomže celá řada fanoušků to nikdy nepochopila a až do zveřejnění dokumentu neměli ponětí o tom, co se kdysi Alanis stalo. Proto jí vyčítají, že měla o skutečnostech mluvit na rovinu.

Zastávají se jí psychologové

Projít si něčím takovým není snadné. A hovořit o tom na rovinu dokáže jen opravdu málokdo. Většinou se s tím lidé srovnávají právě tak, že se z pocitů vypíšou, a to ne pouze v případě umělců.

„Mnoho lidí říká, proč jsem čekala tolik let. Ale já nečekala. Stačilo jen, kdyby poslouchali. O problematice sexuálního styku s nezletilými pojednávají moje písničky už roky. Ale jen málokdo to vnímal,“ přiznala ve filmu.

„Vyprávění příběhu před právním systémem je pro mladého člověka děsivé a je to zážitek, který ho znovu narušuje. Sexuální zneužívání vás narušuje na vaší nejosobnější úrovni. Ztrácíte kontrolu nad sebou, svým tělem a svým soukromím,“ tvrdí podle yourtango.com psychologové.

Proto je pro mnohé mnohem snadnější o věcech hovořit nepřímo. Mnozí pak doufají, že to blízcí dešifrují a pochopí, o co šlo. Jenomže člověk, který si tím prošel, vidí ve slovech skryté významy, které jiný ignoruje.

Alanis Morissette každopádně prošla ve svém životě obdobím, které pro ni nebylo snadné, a hudba jí značně pomohla. Svěřila se tak, jak nejlépe dovedla. A i dnes po tolika letech je pro ni náročné mluvit o věcech na rovinu.

Zdroj: insider.com, theguardian.com, yourtango.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články