Adina Mandlová neměla štěstí na muže. Kvůli pomluvám navíc skončila na 3 měsíce ve vězení

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
adina mandlova
Zdroj: Profimedia

Adina Mandlová byla jednou z nejslavnějších prvorepublikových hereček. Ačkoli zemřela 16. června 1991, dodnes má mnoho fanoušků, kteří na její dílo nezapomněli. V kariérním životě se jí nějaký čas dařilo. Jaký byl ale ten osobní?

V životě toho zažila hodně. Vystřídala celou řadu partnerů, celkem čtyřikrát byla vdaná. Na tři měsíce dokonce skončila ve vězení, a ačkoli se po propuštění dočkala oficiální omluvy v novinách, její život se už jen těžko vracel do normálu.

Pobyt ve vězení

Před koncem 2. světové války měla pomáhat Mandlová nemocným v Terezíně. Ona to nicméně odmítla. I na základě toho se někteří lidé postarali o to, aby se o ní začaly šířit různé pomluvy. A jedna z nich tvrdila, že měla herečka poměr se státním tajemníkem K. H. Frankem.

V době květnové revoluce byla zadržena gardisty a skončila ve sběrném táboře. Myslela si, že se brzy dostane ven, místo toho ale byla po několika dnech převezena na Pankrác.

„V cele s 12 slamníky, kam mě zavřeli, bylo už 26 žen všech možných národností a vrstev. Mně přidělili místo v německé polovině, čímž mi vlastně prokázali laskavost. Protože česká část se většinou skládala z udavaček, kdežto na té německé byly prostě ženy, které se Němkami narodily,“ citoval její slova server Český rozhlas Plus.

Nakonec se nenašel nikdo, kdo by dokázal Mandlové prokázat jakoukoli vinu. Byla proto z vězení po třech měsících propuštěna. V novinách pak dokonce vyšly dva řádky omluvy. To jí nicméně důvěru u lidí nevrátilo a pobyt ve vězení výrazně ovlivnil její kariéru.

Mnoho osudových mužů

Ani ve vztazích to neměla Mandlová snadné. Kromě čtyř mužů, které si vzala, měla mnoho dalších vztahů. Ačkoli její matka a přítel, kterého si domů přivedla po smrti otce, měli vliv na hereččin odpor k sexuálnímu životu, muži se kolem ní motali už od jejích 15 let.

Po nepříjemných zkušenostech s nevydařenými vztahy si našla Adina přítele, který byl homosexuál. Cítila se vedle něj spokojená, jenomže on jí brzy oznámil, že navzdory své orientaci pocity opětuje. Nakonec se stal jedním z jejích manželů.

S ním herečka strávila 37 let. A to až do konce jeho života. Manžel zemřel v roce 1990. Adina Mandlová ho následovala o pouhý rok později ve věku 81 let.

Zdroj: Deník, Prima Zoom, Český rozhlas Plus, Pro ženy, Lidovky, Blesk, OnlyU

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články