Adina Mandlová strávila 3 měsíce za mřížemi. Po propuštění se dočkala omluvy v novinách

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Adina Mandlova
Zdroj: Profimedia

Adina Mandlová byla slavná česká herečka. Dodnes je známá z filmů pro pamětníky. Ve své době bývala ikonou. V životě si však prošla také řadou problémů. Mimo jiné se musela potýkat s pobytem ve vězení.

Adina Mandlová dostala těsně před koncem 2. světové války radu, aby odjela do Terezína pomáhat nemocným. Léčit měla podle serveru Blesk nemocné tyfem. Ona ale odmítla.

Byla to její hrdost, ale také pomluva, že za války měla poměr se státním tajemníkem K. H. Frankem, co ji dostalo za mříže. Zadržena byla gardisty v době květnové revoluce, uvádí Super.

Myslela si, že půjde brzy domů

Pobyt ve vězení byl pro herečku utrpením. Ještě předtím ve sběrném táboře stihla chytit vši a nakazit se kožní nemocí. Nebylo to ale nic proti tomu, čím si prošla přímo na Pankráci.

„Původně jsem si myslela, že je vše jenom otázka několika hodin, že nás po výslechu pošlou domů. Snažila jsem se proto zůstat klidná,“ cituje její vzpomínky v dokumentu Český rozhlas Plus.

Nakonec se jí omluvili

V cele, kam Mandlovou zavřeli, bylo tou dobou už 26 žen různých národností. Dlouhý stůl prý místnost rozděloval na českou a německou, ona dostala místo v té německé.

„Tím mi vlastně prokázali laskavost, česká polovina se totiž většinou skládala z udavaček a jiných přízemních charakterů,“ vyprávěla.

Dodala, že slamník sdílela s manželkou slavného německého herce, která čekala na odsun do německého tábora.

Po prvním výslechu se hereččino postavení ve vězení trochu změnilo. „Nikdo už mě netloukl, směla jsem chodit do kuchyně pro jídlo a rozdělovala ho mezi vězně. Dali mě do cely, kde jsme spaly jenom čtyři,“ vypráví herečka.

Nakonec byla Mandlová z vězení po třech měsících propuštěna. Ani přes výzvy se nepodařilo najít nikoho, kdo by ji obvinil z nějakého trestného činu. V novinách pak dokonce k jejímu zatčení vyšly dva řádky omluvy.

Zdroj: Český rozhlas Plus, Super, Blesk

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články