Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Je pro vás úklid domácnosti peklem? Vyzkoušejte metody Marie Kondo.

od
Zdroj: 123RF.COM

Situaci, kdy už v šuplících není místo na nic dalšího, zná dozajista každý z nás. Skříňky, knihovničky a úložné prostory zkrátka nejsou nafukovací a jejich organizace a úklid se tak pro mnohé může stát doslova peklem. Zkuste i vy doma aplikovat metody Marie Kondo, mladé Japonky, která si svými radami ohledně úklidu získala celý svět.

Pro většinu z nás je úklid nutné zlo, které musíme podstupovat častěji, než by se nám líbilo. Marie Kondo nám ale představuje způsoby, jak zvládnout úklid efektivně a zábavně. Navíc tak, že bude trvalejší a uklízet tak budeme muset méně. Úklid podle této japonské guru organizace domácnosti spočívá ve dvou krocích. Jako první se musíme rozhodnout, které věci si necháme, a poté, kam je uložíme.

Lidé mají tendenci hromadit věci a plnit si s nimi svůj domov až po střechu. To ví i Marie Kondo a radí lidem, aby se zbavili věcí, které už nepoužívají a nedělají jim radost. Získají tak prostor pro nové, které je budou těšit mnohem více. To platí o oblečení, dětských hračkách, dekoracích i kosmetických přípravcích. Klíčem k tomu, aby byl úklid trvalý a efektivní, je potom provedení kroků úklidu ve správném pořadí. Uklizená a zorganizovaná domácnost poté podle japonské autorky vede i k spokojenějšímu a zorganizovanějšímu životu.

V roce 2015 v edici Knižního klubu vyšla i kniha od Kondo, která se zabývá nejen teorií úklidu, ale i praxí. Tato publikace se dokonce ocitla na prvním místě v žebříčku The New York Times, jelikož svou praktičností a radami uhranula čtenáře po celém světě. V knize Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy čtenáře autorka provede krok po kroku cestou k uklizenému a uspořádanému domovu a představí nám i nejčastější problémy, se kterými se lidé při úklidu setkávají a stojí v cestě k jejich vysněnému domovu.

Autor: redakce

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Související články