Postupujte systematicky a zvládnete jarní úklid na jedničku. Nezapomeňte na koberce, záclony ani mytí oken

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Jarni uklid
Zdroj: Shutterstock

S přicházejícím jarem se většina lidí snaží po zimě zkulturnit svůj domov. Jarní úklid je něco, čím by si měla každá domácnost projít ideálně ještě před Velikonocemi. Jak se s ním ale poprat? Na co nezapomenout a jak zvládnout povinnosti co nejlépe a zároveň s minimem námahy?

Jarní úklid by měl znamenat pořádné vyvětrání domu, změnu povlečení v ložnici, umytí oken. Mělo by se jednat o důkladnější úklid, během kterého nezapomenete na žádný kout ve vašem příbytku. Co všechno je třeba udělat?

Začněte ložnicí

Jarní počasí je ideální k tomu, abyste na čerstvém vzduchu nechali vyvětrat nejen vyprané ložní prádlo, ale také polštáře, peřiny, nebo třeba celou matraci. Tu nejprve důkladně vysajte vysavačem, potom ji nechte na vzduchu, pokud máte tu možnost, radí iDNES.

Vyměnit můžete také záclony a závěsy v celém domě. Nezapomeňte ani na vydrhnutí gauče, který bude u otevřeného okna schnout velmi rychle. Pokud máte gauč kožený, setřete ho vhodným prostředkem. Pokračujte pak stíráním prachu na všech površích v každé místnosti.

U podlah postupujte od koberců

Co se týče úklidu podlahy, menší koberce dejte vyprat, nebo je vyčistěte kartáčem a dejte vyvětrat. Ty větší důkladně vyčistěte. Teprve potom se pusťte do vytírání podlahy všude okolo.

Nezapomeňte na žádný roh. V kuchyni odsuňte lednici, v koupelně vytřete i nepořádek za pračkou. U otevřeného okna a s nějakou dobrou hudbou vám půjde uklízení prakticky samo.

Dejte se do mytí oken

Jarní úklid zahrnuje také důkladné mytí oken. Kromě samotných skel nezapomeňte řádně setřít všechny rámy zvenku i zevnitř. Umyjte také balkonová okna či prosklené dveře. Na záver nezapomeňte vyčistit všechna zrcadla v domácnosti.

Pokud nechcete utrácet za drahé lešticí prostředky, využijte jednoduše vodu s octem. Zápach vyprchá velmi rychle, okna se ale budou lesknout a vydrží navíc bez šmouh déle, píše Blesk.

Pokud budete postupovat systematicky, na nic nezapomenete a úklid vám nezabere více času, než je nezbytné. Na Velikonoce pak budete mít doma krásně čisto a uklizeno a budete si moci užívat svátky naplno bez zbytečného stresu.

Zdroj: Novinky, Blesk, Eppi, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články