Jak správně pečovat o orchideje, aby nás pravidelně zaplavovaly svými květy?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
pecovatoorchidej
pecovatoorchidej

Orchideje jsou v posledních letech součástí parapetů téměř každé domácnosti. Exotické pestrobarevné květiny mnoha druhů můžeme koupit kromě květinářství i v obyčejném supermarketu. Ne každý ale ví, jak o ně správně pečovat tak, aby záplava jemných květu byla velká, pravidelná a rostlina dlouhodobě prospívala.

Napodobení přirozených podmínek

Orchideje rostou po celém světě. Najdeme je v tropech, subtropech a můžete na ně narazit i u nás v mírném pásmu. Některé druhy rostou v zemi, jiné na kmenech nebo i volně z okolní vláhy. Základem je tedy vědět jakou orchidej doma máme a vytvořit pro ni přirozené podmínky. Přizpůsobit jí celoročně optimální teplotu, světlo, zálivku a hnojení.

Zdroj: 123RF.COM

Většina orchidejí nemá ráda přímé sluneční světlo, které jim může spálit listy. Ideální umístění je tedy na východní parapet nebo na stůl/poličku kousek od okna. Zásadně používejte pro všechny v zemi pěstované druhy průhledné květináče, které zajistí jejím kořenům dostatek světla.

Pravidelné zalévání

Pamatujte na to, že rostliny nesmí stát ve vodě nebo být v permanentně mokrém substrátu. V létě je vhodné zalévat jednou za sedm až čtrnáct dní. Zkontrolujte dotykem ruky substrát, zda je již dostatečně proschlý. V zimě stačí doplnit zálivku jednou měsíčně. Používejte odstátou vodu pokojové teploty.

V létě dejte rostliny na déšť, ať se z nich smyje prach. V zimě je můžete jednou za měsíc lehce osprchovat, nebo otřít listy vlhkým hadříkem. Můžete je také pravidelně rosit pomocí rozstřikovače. Pozor! Voda se nikdy nesmí dostat na květy.

Substrát a hnojivo

Rostlinu sázejte vždy do speciálního substrátu určeného pro orchideje. Některé obsahují jen kůru, jiné i rašelinu, rašeliník a mechy, které drží déle vody. U takových si dejte pozor, aby vám nezahnívaly kořeny.

Čas na přesazení je ve chvíli, kdy kořeny prorostou celý obal. Opatrně odstřihněte staré suché kořeny a vyberte o trochu větší květináč. Kupte si hnojivo určené pouze na orchideje a používejte ho podle návodu. Ideální je přihnojovat jednou za čtrnáct dní v létě, v zimě stačí jednou za šest týdnů. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat výskyt škůdců, které ihned likvidujte.

Jak na bohatý květ?

  • po odkvětu rostlinu zastřihněte
  • zajistěte jí dostatek denního světla
  • pravidelně hnojte
  • v zimě na měsíc snižte teplotu o 5°C než na jakou je rostlina zvyklá
  • v létě letněte venku mimo dosah přímých slunečních paprsků

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články