Bílé šmouhy na vypraném oblečení? Poradíme, jak vyčistit pračku!

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
nestastnazenapracka
nestastnazenapracka

Trápí vás bílé šmouhy na tmavém oblečení po každém praní? Příčinou jejich vzniku může být vodní kámen či špatný chod pračky. Jak se problémů zbavit? Odpověď je jednodušší, než si myslíte.

Někteří lidé se o pračku nestarají a ani je nenapadne, že je třeba ji jednou za čas vyčistit. Poté se ale není čemu se divit, když přístroj předčasně doslouží nebo nevypere prádlo podle vašich představ. Navíc kombinace vlhkosti a špíny je rájem pro bakterie, které se zde množí a mohou se pak dostat i do dalších částí koupelny. Co je tedy zapotřebí, aby pračka fungovala tak, jak má?

Jednou za čas propláchněte filtr

V něm se totiž právě většina nepořádku zachytává. A to především vlasy, kočičí chlupy a žmolky z některého oblečení, ve kterých se tvoří nebezpečné bakterie. Filtr najdete obvykle na přední straně pračky v pravé dolní části. Vždy se to s jistotou dočtete v manuálu. Filtr stačí propláchnout horkou vodou zhruba jednou za dva měsíce.

Nepořádek kolem dveří pračky

Kolem dveří pračky se nejčastěji tvoří chomáče vlasů a dalšího nepořádku z oblečení. Ideálně po každém praní by se proto mělo houbičkou otřít gumové těsnění, nečistoty vyhodit do odpadkového koše a teplou vodou opláchnout také sklo dveří, kde se opět mohou vyskytovat nebezpečné látky i bakterie.

Dveře i dávkovače na prací prášek nechávejte otevřené

Aby nedocházelo k zápachu z pračky, doporučujeme nechat dveře otevřené. Stejně tak po každém praní vyndejte a vodou opláchněte šuplíček na prací prášek a aviváž a nezasunujte ho zpět do pračky. Nechte ho pořádně vyschnout.

Nikdy nedávejte do pračky prádlo předem. Vždy ji plňte až těsně před zapnutím. Ve vlhkém prostředí se na oblečení přichytí i bacily, které přežijí praní a zdánlivě čisté oblečení tak může být zdraví nebezpečné.

Zbavte se vodního kamene

Nakupte speciální odstraňovače vodního kamene. Ty se dají sehnat jako tablety přímo do bubnu, netekuté či v prášku. Při čištění v pračce nikdy nenechávejte oblečení, speciální látky zabíjí bakterie, mohou ale také zanechat škody na látce.

Vyzkoušet můžete i babské rady na vyčištění bubnu pračky. Ty doporučují přidat do dávkovače na aviváž jedlou sodu nebo ocet.

Pokud chcete mít svěží voňavé a hlavně čisté oblečení, je třeba, abyste se také občas vy postarali o pračku. Vyzkoušejte naše rady a prodlužte její životnost na maximum.

Údržba se pak samozřejmě liší taky podle druhu pračky a jednotlivých modelů. Věnujte tedy dostatečnou pozornost rozdílům mezi nimi a detailně porovnejte parametry skrze dostupné porovnávače praček.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články