Před Velikonocemi se pusťte do mytí oken. Nejlépe to zvládnete s novinami a octovou vodou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Myti oken
Zdroj: Shutterstock

Venku se začalo po zimě oteplovat a je ideální čas na to začít přemýšlet nad mytím oken. Vzhledem k tomu, že se blíží Velikonoce, bylo by to dokonce více než vhodné. Máme pro vás proto několik triků, se kterými si s mytím oken poradíte velmi snadno.

Alena Zemančíková v rozhovoru pro Český rozhlas Plzeň prozradila, že mytí oken se s Velikonocemi pojí už od pradávna. Ještě v 15. století se v Evropě stavěly domy bez oken.

Poté se ale kvůli výhledu do kraje a také potřebě světla celá věc změnila. Okna se navíc začala dělat čím dál větší. A během vánočních a velikonočních svátků bychom je měli mít vždy pečlivě umytá, aby bylo vidět, že bereme sváteční úklid vážně.

Pozor na zásadní chyby

Okna se dají mýt i v zimě. I s přicházejícím jarem se ještě někdy dočkáme venku chladných teplot, a je proto třeba vyvarovat se chybám, které by mohly vést ke zničení oken, píše Hobby Instory.

Při teplotách pod 5 °C například téměř nefungují klasická čistidla. Jejich účinnost totiž klesá společně s teplotou vzduchu. Pokud náhodou taková situace nastane, je lepší si počkat na nějaký teplejší den.

Prochlazená skla pak mohou také popraskat, pokud na ně budete používat příliš teplou vodu. Je tak ideální okna mýt vodou vlažnou a po dokončení práce dokonale otřít rámy. V chladnějším počasí není vhodné nechávat okna oschnout na vzduchu, mohlo by dojít k jejich poškození.

Tipy pro snadné čištění oken

Pokud chcete, aby se vaše okna po vyčištění dokonale leskla, nespoléhejte na kupované prostředky z drogerie. Ty sice často slibují zázraky, daleko lépe ale funguje voda s octem, kterou si navíc za nižší cenu snadno namícháte doma.

Pokud vám ocet nevoní, můžete vodu smíchat s citronem, radí Deník. Naše babičky dříve také do vody přidávaly trochu přírodních bylinkových šamponů, které zaručily dokonalý a především dlouhodobý lesk.

Místo utěrky používejte vždy hadříky z mikrovlákna, které nepouští chlupy. V minulosti se za tímto účelem používaly k mytí oken noviny. Není žádná ostuda, když u této praktiky zůstanete i dnes.

Zdroj: Deník, Český rozhlas Plzeň, Vlasta, Naše Zahrada, Hobby Instory

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články