Ztracený kufr z první světové války. Podívejte se, komu patřil a co obsahoval

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Vojak kufr
Vojak kufr

Psal se rok 1916 a první světová válka stále mučila spoustu národů. Probíhala také bitva na Sommě, která byla jedním z nejhorších konfliktů té doby. Právě zde byl smrtelně zraněn voják, jehož matka ukryla kožený kufr s jeho osobními věcmi do podkroví, aby nemusela mít bolestivé vzpomínky na svého syna stále na očích.

Matka se nestihla se synem rozloučit

Voják byl v boji těžce zraněn. Příběh tohoto hrdiny popisuje ve své knize také historik Dan Hill. Největší bolest utrpěl při bombardování, když byly zasaženy jeho ruce i nohy. Ihned byl převezen do nemocnice, kde se ho jeho matka Sarah pokusila navštívit.

Nemocnice jí ale setkání nepovolila a ona tak odjela zpátky domů. V ruce držela poslední vzpomínku na svého syna, který později zraněním podlehl. Jednalo se o malý kožený kufr s několika osobními věcmi. Ten však Sarah ukryla do podkroví, kde zůstal na velmi dlouho.

Zdroj: Thesun.co.uk

Kufr se našel až roky po vojákově smrti

Kufr s věcmi ležel v podkroví celých devadesát let, než opět spatřil světlo. Objevil ho synovec zmíněného vojáka a byl svým nálezem nadmíru překvapen. Jelikož mladý muž právě objevil vzpomínku na svou rodinu, celá situace ho velmi zasáhla. Našel v kufru některé osobní dopisy, u kterých si teprve uvědomil vzácnost svého nálezu.

O tom, že byl voják věřící, nebyl pochyb. V kufru se totiž nacházela malá modlitební kniha. Kromě toho se uvnitř ukrývala ozdobná brož, nejspíše jako vzpomínka na nějakou ženu, dále tabák a dýmka.

Zdroj: Thesun.co.uk

Byl to obyčejný mladý muž

Synovec zesnulého vojáka tvrdí, že nešlo o největšího hrdinu té doby nebo člověka, který se nějak speciálně vyznamenal v boji. Pro něj má ale nález neuvěřitelnou cenu. V kufru se totiž ukrývá historie jeho rodiny.

Tento voják není jediným, který v bitvě o Sommu zaplatil svým životem. Jeho příběh nás fascinuje, jelikož o něm byly nalezeny záznamy. Při této bitvě však zahynulo nejméně sto dalších mužů ze stejného oddílu.

Zdroj: Thesun.co.uk

Rodina se rozhodla kufr ukázat světu

Když se v roce 2014 konalo výročí světové války, rozhodla se vojákova rodina, že kufr ukáže veřejnosti. Historik Dan Hill příběh popisuje zájemcům ve své knize, kde tvrdí, že šlo jen o obyčejného hocha z Hertfordshie, který podle něj jen plnil povinnost.

Autor: Eva Marešová
Zdroj: The Sun, Daily Mail, BBC


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články