Zemřel první vyléčený člověk z HIV. Dostala ho nemoc, díky níž byl lék proti tomuto viru nalezen

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
timothy ray brown
timothy ray brown

Stal se symbolem naděje, že úspěšná léčba HIV by někdy mohla být běžná a nízkonákladová. Timothy Ray Brown se díky transplantaci kostní dřeně od dárce, který byl vůči viru rezistentní, vyléčil. Bohužel však podlehl rakovině.

Brown byl známý také pod přezdívkou berlínský pacient.

Transplantace kostní dřeně od dárce odolnému vůči viru HIV znamenala, že už nebylo zapotřebí podávat Brownovi antivirotika, která užíval. Po zbytek života byl tak prohlášen za vyléčeného.

Vyléčil se z leukémie i HIV

Muž zemřel ve věku padesáti čtyř let. Pocházel ze Spojených států amerických, ačkoliv HIV mu bylo diagnostikováno, když pobýval v Berlíně. To se psal rok 1995.

V roce 2007 se u něj vyvinula akutní myeloidní leukémie, tedy druh rakoviny krve.

Jako léčba byla zvolena lékaři metoda zničení rakovinotvorných buněk a následná transplantace kostní dřeně.

Tehdy dostal Brown kostní dřeň od dárce, jehož DNA mělo vzácnou mutaci zvanou gen CCR5. Právě lidé s touto mutací, jež zamyká dveře před virem HIV, jsou vůči němu odolní, jak se ukázalo.

Na začátku roku se mu nemoc vrátila

Důsledek byl takový, že Brownovi klesla hladina HIV v krvi na tak nízké hodnoty, že už nepotřeboval léky. V podstatě byl vyléčen. Boj s rakovinou tak přinesl více než vítaný vedlejší účinek.

Brown se o životě s HIV nebál mluvit, stejně tak o rakovině. Bohužel se mu leukémie vrátila počátkem tohoto roku. Ukázalo se, že se rozšířila do mozku i míchy.

Jeho boj s navrátivší nemocí trval pět měsíců. Skonal obklopen přáteli. Zprávu o jeho smrti zveřejnil jeho životní partner Tim Hoeffgen na sociální síti.

Zásadní objev, ale riskantní a nedostupná léčba

Doktoři Brownovo uzdravení považují za zásadní objev. Problém je však v tom, že tato léčba byla velmi riskantní, nákladná a v současné době nelze aplikovat na ohromné množství lidí, kteří se HIV nakazili. To se týká především afrického kontinentu.

I tak jsou díky tomu blíže k objevení léku, jenž by byl efektivní, ale zároveň levný a dostupný. Podobně jako Brown byl vyléčen i jeden pacient v Londýně.

Autor: Šárka Blahoňovská


Související články