Velikonoční rekordy: Nejmenší pomlázka v České republice měří něco málo přes půl centimetru. Je vytvořená z kočičích vousků

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kocka velikonoce
Zdroj: Shutterstock

Velikonoce jsou oblíbeným svátkem, jehož symbolem se každoročně stávají malovaná vajíčka, pomlázky a řehtačky. Zvyky, které v den dodržujeme, motivují mnohé z nás k tomu, být v něčem nejlepší. A právě z toho důvodu vznikají nejrůznější rekordy, které jsou dokonce zapsány v Guinessově knize rekordů.

Dokážete si tipnout, kolik váží největší vejce v České republice? Nebo z čeho je vyrobená ta nejmenší pomlázka vůbec? My na tyto otázky přinášíme odpovědi, které vás možná zaskočí.

Obří Velikonoce

V roce 2006 vznikla na pelhřimovském náměstí obří kraslice z lidí. Tehdy se celkem 940 žáků několika základních škol v Pelhřimově sešlo, aby společně vytvořili pětibarevnou mozaiku ve tvaru vejce.

Zúčastnilo se i několik žáků ze škol speciálních, a z leteckého pohledu tak vzniklo obří vejce vytvořené barvami podle trik, která měly děti na sobě.

Kraslice měla celkem 25×11 metrů a stala se ojedinělým dílem, které jen tak jinde na světě neuvidíte.

Největší drátované vejce

Jednou z oblíbených velikonočních tradic je takzvané zdobení vejce pomocí drátování, tedy omotání vajíčka zlatým či stříbrným drátem. Největší drátované vejce v České republice vytvořil pan Petr Musil z Dobřichovic.

Podle týdeníku 5plus2 je vejce keramické, má hmotnost 20 kilogramů a jeho velikost je 67,5 centimetrů. Na jeho vytvoření bylo spotřebováno celkem 46 metrů drátu. Vejce se nyní nachází v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit.

Kraslice ze dřeva

Antonín Hájek na dřevěném vejci pracoval přes dva roky. Javorové dřevo musel nejprve najít a usušit, aby bylo vhodně připravené. Pak ho různě řezal a kousky lepil k sobě, aby vznikl vhodný tvar.

Unikátní kraslice je ve výsledku velká přes jeden metr a váží neuvěřitelných 61,5 kilogramů. Dlátem je do ní vyrobeno zdobení a podle deníku Metro byly později drážky vyplněny cínem, aby bylo zdobení krásně vidět.

Největší a nejmenší česká pomlázka

V české knize rekordů existuje záznam o největší české pomlázce. Ta je spletena dohromady z osmi pramenů a její délka je celkově 101 metrů. Výroba takového výtvoru trvala podle serveru dobryden.cz 21,5 hodin. Celkem bylo použito přes 200 kilogramů proutků.

Naopak nejmenší velikonoční pomlázka měří pouze 53 milimetrů. Vytvořená je z vousů kočky, které patřily zvířeti pana Břicháčka. Když se o jeho výtvoru doslechl chovatel vyder pan Pavlík, rozhodl se sbírat vousky, které jeho zvířatům vypadávají, a donést je Břicháčkovi k dalšímu zpracování.

Nejvíce kraslic v jeden rok

Do České knihy rekordů se dostala také Eva Holeszová a její dcera Iveta Biela z Bohumína. Ty v průběhu jednoho jediného kalendářního roku vytvořily neuvěřitelných 3 091 kraslic, což znamená zhruba 2 955 hodin práce.

Za posledních deset let se potom oběma ženám společně podařilo vytvořit ručně více než 12 700 kraslic. Vajíčka zdobí lidovými technikami, například cibulí, otisky listů rostlin nebo voskem.

Chcete se i vy dostat do knihy rekordů? Pokud se budete snažit, možná se vám to podaří. A pokud nemáte tak vysoké ambice, alespoň si doma obarvěte pár vajíček a upleťte klasickou pomlázku, protože by byla škoda tyto krásné velikonoční tradice nedodržet.

Zdroj: Dobryden.cz, 5+2

Autor: Šárka Cvrkalová


Související články