Připravte vašeho prvňáčka na nástup do školy správným osvětlením pokoje

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
48933 obr1
48933 obr1

Začátek školního roku přináší prvňákům zcela nové nároky týkající se osvětlení jejich pokoje. Na co si dát pozor při výběru správných svítidel?

Stolní lampičky s dostatečně výkonným zdrojem

V první řadě se zaměřte na osvětlení pracovního stolu. Stolní lampa by měla být umístěna podle toho, kterou rukou školák píše – pro praváky vlevo a naopak tak, aby si rukou nestínili. Je možné ji postavit jak na stůl, tak i na poličku nad stolem, čímž ušetříte potřebné místo.

Stolní lampička by měla primárně disponovat výkonným zdrojem světla s intenzitou v rozmezí 300-500 lumenů. Nejpoužívanějším zdrojem se v posledních letech staly LED žárovky, jejichž výhodou je především nízká spotřeba a dlouhá životnost. Vždy myslete na to, že žádný druh žárovky, který pro lampičku vyberete, by neměl přečuhovat přes stínidlo, aby školáka neoslňoval.

LED světlo

Zdroj: e1.cz

Pro správné soustředění je ideální studené bílé světlo, to má u světelných zdrojů hodnotu většinou v rozmezí 4500 – 6500 kelvinů. Nezapomínejme ale, že cenným osvícením je i denní světlo zvenčí. Při umístění stolu bychom proto měli brát v úvahu pozici oken.

Lampička, kterou pořídíte, by měla mít polohovatelné rameno, aby ji bylo možné nastavit do správné pozice. Světlo by mělo ozařovat stůl z výšky 30-50 cm (záleží na výšce školáka) pod úhlem 60-70 stupňů. Je také důležité brát v potaz, že děti stále častěji využívají ke studiu počítač, který budete muset dříve či později na stolek umístit. Světlo by tedy ideálně mělo být možné přemístit tak, aby ozářilo i klávesnici.

Zdroj: e1.cz

Nezapomeňte na kvalitní centrální osvětlení

Při večerní práci u stolu bychom určitě neměli zapomenout mít rozsvícený i jiný zdroj světla, než je stolní lampa. Pokud tomu tak není, je přechod mezi osvětleným stolem a tmavou místností velmi namáhavý pro oči, které se tím mohou kazit.

U centrálního stropního svítidla přizpůsobte tvar výšce místnosti. Pokud máte vysoký strop, je lepší využít závěsný lustr, u nižšího stropu pořiďte přisazené stropní svítidlo. Útulnost nejlépe navodí teplá bílá barva, kterou poznáte podle údaje teplota chromatičnosti – ta by neměla přesáhnout 3500 kelvinů. Vždy je však potřeba brát v úvahu i barvu stěn, nábytku, koberce či počet oken.

Čtení před spaním

Pozornost bychom měli věnovat také osvětlení u postele. Zatímco v předškolním věku stačí dětem méně intenzivní světlo, u kterého se dobře usíná, u školáků musíme počítat s tím, že si budou před spaním číst. Podle zařízení pokoje je k tomuto účelu dobré použít buď stolní lampu na noční stolek, nebo nástěnnou lampu.

Zdroj: e1.cz

Zvažte také pořízení orientačního či nočního osvětlení, které září tlumeným světlem, má nízkou spotřebu energie a usnadňuje pohyb za tmy. K tomuto účelu dobře poslouží i hravé LED pásky, u kterých děti ocení především dobrou tvarovatelnost, možnost zkrácení, snadnou instalaci pomocí samolepící pásky a různé barevné možnosti. LED pásky jsou navíc energeticky nenáročné a mají dlouhou životnost.

Většina prvňáčků stále ještě upřednostňuje svítidla s dětskými motivy. Jakmile se z nich ale začnou stávat malí dospěláci, budou zajisté vyžadovat modernější design a vzory. V takovém případě je lepší vybírat univerzálnější vzhled svítidel, který nebude potřeba s rostoucím věkem dítěte tak často měnit.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články