Meditace má mnoho výhod. Oslavte její mezinárodní den i vy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Meditace
Zdroj: Shutterstock

Když je svět kolem vás jeden velký chaos a zdá se vám, že v denní bouři nemůžete najít okamžik klidu, je čas se zastavit a vzpomenout si na to, jak jste jako malé dítě neřešili vůbec nic. Alespoň na pár chvil se vám velice uleví.

Světový den meditace se slaví 21. května a je výzvou, při které by si měl úplně každý najít chvilku na tuto tisíciletou praxi a vyčistit si mysl. Dějiny Světového dne meditace lze vysledovat prostřednictvím samotné historie meditace. Meditace byla nedílnou součástí mnoha náboženství a první zmínka o ní se objevila asi v roce 1500 před naším letopočtem v Indii.

Klidná mysl, šťastný člověk

Meditace má velké množství výhod. Po celém světě zůstává tento rituál jedním z nejlepších léků na úzkost. Ačkoli mohou lékaři v závažných případech předepisovat léky, často mají tendenci doporučovat alternativní přístup.

Meditace patří mezi jeden z alternativních přístupů, pomáhá zpomalit srdeční frekvenci, kontrolovat škodlivé myšlenky a předcházet návalům úzkosti. Dále je také skvělým pomocníkem při stresu.

Přestože je stres zcela normální tělesná reakce, neměli bychom se mu příliš vystavovat, protože neustálý nával stresu může způsobit vážné problémy v těle. Dechová cvičení prováděná při meditaci mohou snížit krevní tlak a snížit hladinu stresu.

Je to jednoduché

Jednou z velkých výhod meditace je to, že ji může dělat kdokoli a odkudkoli. Ať už sedíte, stojíte, ležíte v posteli nebo sedíte ve vaně, jednoduše zavřete oči, soustřeďte se na hluboký nádech a výdech a nechte svou mysl volnou.

Pokud se objeví myšlenky, jednoduše je přijměte a řekněte jim sbohem. Nadále dýchejte zhluboka a dýcháním prohlubujte svůj vnitřní pocit klidu, dokud nebudete připraveni otevřít oči a pokračovat ve svém dni.

A jak správně oslavit Světový den meditace? Pro svou vlastní oslavu najděte místo, na kterém se budete cítit v pohodě a uvolněně, ať už ve vaně, v posilovně, nebo dokonce s výhledem na přírodní prostředí, jako je oceán nebo les.

Jednoduše se pak usaďte do pohodlné polohy, zavřete oči, dýchejte a nechte všechny myšlenky opustit vaši mysl. Nezapomeňte na to, že meditace je nepřínosnější, pokud ji praktikujete pravidelně, tak proč si nedopřát chvilku klidu úplně každý den?

Zdroj: Days of The Year
Autor: Štěpán Pacík


Související články