Máte své sny? Za nic na světe se jich nevzdávejte!

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
pratsi
pratsi

Klasická otázka v každé škole a téma naší první slohové práce bylo „Čím chceš být, až vyrosteš?“ Dětská fantazie a nezlomná upřímnost jen sršela dětem z očí. Nejčastější odpovědi byly – „princezna, zpěvačka, veterinář, malířka, policista, hasič nebo dokonce popelář“ – samozřejmě jen kvůli tomu úžasnému popelářskému autu, ve kterém se můžete vozit.

„Když mi bylo pět, máma mi říkala, že klíčem ke spokojenému životu je být šťastný. Ve škole se mě pak ptali, co chci v životě dělat. Když jsem odpověděl, že být šťastný, tvrdili mi, že jsem nepochopil zadání. Opáčil jsem, že oni nepochopili život.“ John Lennon

Kde se poděla ta dětská radost a nadšení z nových věcí? Místo zaujala sebekontrola a strojenost dospělosti. Kam zmizela vaše přání? Skrývají se za výmluvami, prací, nedostatkem času nebo za dětmi? Myslíte někdy na své sny a cíle? Nebo je necháváte hluboko v sobě pohřbené, jelikož se to se od vás očekává.

Není nic smutnějšího než člověk, který se vzdal svých snů a žije nenaplněný život. Co pak budete učit vaše děti? Co když se i ony vzdají svých snů a budou dělat práci, která je nenaplňuje?

K čemu to celé je? Chodíte do práce, která vás stresuje a vyděláváte peníze, které vás omezují. Kupujete si za ně věci, které nepotřebujete, ale máte alespoň pocit, že něco je lepší než nic. Sedněte si a upřímně od srdce si odpovězte: „Jste šťastní a děláte opravdu to, co jste vždy chtěli?“ Nemusíte být šéfem nadnárodní společnosti nebo uznávaný malíř, který má výstavy po celém světe. Vaše přání můžou být skromná, hlavně aby byla doopravdy vaše. Když najdete povolání svých snů, už v životě nemusíte pracovat.

Možná jste nad tím nikdy nepřemýšleli. Možná jste to své naplnění ani nehledali. Napište si na papír vše, co děláte nejradši. Ať je to cokoliv. Procházky lesem, vůni kávy, malování obrázků, psaní příběhů, vytváření dekorací, uklízení bytu, zpívání písniček, posezení s přáteli, starání se o malé děti, vaření oblíbených jídel – může to prostě být cokoliv. To, co děláte opravdu rádi. Ten pocit, když přestáváte vnímat své okolí.

Máte tedy už něco zajisté napsaného, nyní zkuste zapřemýšlet. Pokud máte rádi přírodu – co kdybyste pracovali se dřevem, vyráběli dekorace nebo pracovali v oblasti životního prostřední? Milujete kávu? Otevřete si kavárnu nebo v ní alespoň pracujte. Píšete rádi? Pak se zapište na nějaké kurzy a setkávejte se s lidmi, kteří mají stejné zájmy. Uvidíte, co se pak stane a změní, když svému štěstí půjdete naproti. Pište si své sny, tak dlouho, než je všechny budete mít na papíře. Poté vymýšlejte, jak sny přetvořit ve skutečnost a využít je v praxi.

Bavte se o tom se svými přáteli, rodinou i dětmi. Zeptejte si jich, co vám jde, za co vás rádi pochválí a ocení. V čem opravdu vynikáte. Z toho si musíte něco vybrat a pokud stále váháte, zkoušejte tak dlouho, než to naleznete. Naděje přece umírá poslední…

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články