Vás oslní krásou, vaše mazlíčky pošlou k veterináři. Některé květiny představují pro psy nebezpečí

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Zvire pokojovky
Zvire pokojovky

Jsou krásné a oblíbené jako pokojové rostliny i na zahradě. Vybrali jste si je pro jejich vzhled, který vám pěkně oživí interiér či okolí domu. Napadlo vás ale při jejich pořizování, zda nejsou nebezpečné pro vaše psí mazlíčky? Možná se budete divit, co některé vámi pěstované rostliny dokážou. A to v tom negativním slova smyslu.

Už jsme se naučili psům nedávat čokoládu, avokádo a rajčata, protože jsou v nich látky, které pro ně mohou být toxické. Víme ale, které rostliny jim po pozření mohou zadělat na problém?

Jedovaté okrasné keře mohou u psů vyvolat nepříjemné stavy

Obzvlášť štěňátka ráda prozkoumávají svět. Mají tolik energie, že kolikrát ani nepostřehnete, že už žvýkají v hubě něco, co by rozhodně neměla.

Nejen doma v bytě či domě mohou být pro psy lákadla v podobě rostlin. Je třeba si ověřit, zda se něco jedovatého nevyskytuje i na vaší zahradě. Pokud nevíte, co všechno na ní roste, nemůžete s jistotou určit, že se nejedná o hrozbu pro vašeho chlupáče.

Některé pro psy jedovaté rostliny jsou úplně běžné. Dokonce patří mezi ty nejkrásnější květiny, které si pěstujeme na zahradě či doma v květináči na okrasu.

Jedněmi z nich jsou azalky. Tyto keře zkrášlují nejeden pozemek. Jenže požití jen pár jejích lístečků může vyvolat opravdu nepříjemné stavy. Zvracení, průjmy a v nejhorším případě i smrt. Jste-li majiteli zvídavého živého štěněte, rozhodně jej nenechte lítat na zahradě bez dozoru.

Podobně je na tom další keř, jímž je oleandr. Ten je jedovatý i pro člověka, ačkoliv úmrtnost je nízká. Psům mohou látky v něm obsažené způsobit nepříjemné krvácivé průjmy, zvracení, ztrátu koordinace i srdeční potíže.

Tulipány si do vázy raději nedávejte. Aloe vera je rovněž nebezpečná

Tulipány a narcisy patří mezi rostliny, které kvetou nejdříve. I v tomto období se ale ještě s nimi můžete setkat. To platí zejména pro tulipány, jež si v poslední době získaly oblibu u lidí, kteří mají rádi řezané květiny na jídelním či konferenčním stole. A právě to může být kámen úrazu.

Tyto krásně barevné květiny totiž brzy opadávají, takže je možné, že se nějaký ten okvětní lístek dostane na podlahu, kde si na něj počíhá váš pes. Narcisy ani tulipány nejsou pro psy bezpečné. Může nastat otrava v podobě zvracení, průjmů i křečí. V takovém případě rychle upalujte k veterináři.

Existuje ale i spousta dalších rostlin nebezpečných pro psy. Pozor dávejte na rododendrony, vavříny, rebarboru i vánoční hvězdu. Lilie jsou také rizikové, mohly by to odnést mazlíčkovy ledviny.

I v poslední době oblíbená rostlina aloe vera je pro psy jedovatá, může jim způsobit načervenalou moč kvůli obsahu aloinu. Proto i u těchto rostlin zajistěte, aby se k nim psi jen tak nedostali.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články