Roztomilý vodní dráček s vámi bude i patnáct let. Zvládne ho i začátečník

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
axolotl
axolotl

Pokud si přejete chovat v akváriu něco jiného než rybičky, zkuste se pohlédnout po axolotlovi mexickém či růžovém. Tito mloci jsou nenáročnými společníky, které si zamilujete vy i vaše děti.

Axolotlové jsou vodní živočichové původem z Mexika, kde žili v sladkovodních vodách. Konkrétně se jednalo o jezera Chalco a Xochimlco. To první z nich již zaniklo a to druhé existuje pouze v podobě kanálů. Z tohoto důvodu jsou ve volné přírodě ohroženým druhem.

Rozšířili se ale vlivem akvaristiky, a tak o ně můžete pečovat i doma. Můžete si je pořídit ve specializovaných obchodech zaměřených na chovatelství a akvaristiku a na různých internetových obchodech.

Na co myslet předem

Péče o ně je snadná a levná, a tak se nelze divit tomu, že jsou čím dál tím oblíbenější i jako domácí mazlíčci. Navíc se dožívají deseti až patnácti let, takže s vámi budou dlouho.

To se stane za předpokladu, že si pořídíte jen jednoho nebo malé axolotly nejdříve necháte dospět v samostatných akváriích, protože v mladém věku mají kanibalistické tendence. Z tohoto důvodu se ani nedoporučuje je obklopit malými rybími společníky, jelikož by je jednoduše sežrali.

Tito mloci disponují schopností tkáňové regenerace, například končetin, ocasu a dokonce i části mozku.

Co pořídit a jak krmit

Prvním krokem je bezesporu pořízení vhodného akvária. Voda v něm by měla být spíše chladná a postaveno by mělo být mimo sluneční záření. Samozřejmostí je i pořízení vodního filtru do akvária. Akvárium jako takové by mělo být spíše větší, ať má v něm tento druh mloka více prostoru. Na dně by měl ležet písek.

Své axolotly krmte jednou denně, pokud jsou ještě mladí. Dospělým jedincům můžete dopřávat potravu obden či jednou za tři dny. Jsou masožraví, nepohrdnou krevetami, žížalami nebo malými kousíčky hovězího. Když už nechtějí přijímat potravu, jednoduše ji vyplivnou. Tyto zbytky byste ale měli z nádrže odstranit, ať si ji nezanesete.

Pokud budete dodržovat výše zmíněné, tento rozkošný vodní dráček, který vyniká schopností tkáňové regenerace a spí s otevřenýma očima, vám bude dělat jenom radost.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články