Pro nás pochoutka, pro psa zabiják: Těmhle potravinám by se měl váš mazlíček raději vyhnout

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Pes lidske jidlo
Zdroj: Shutterstock

Pes je nejlepší přítel člověka. Mnoho lidí proto své mazlíčky nechává spát v posteli a není výjimkou ani to, že se s nimi dělíme o své jídlo. Konec konců, jak je jednou naučíme škemrat, jejich psím očím se dá jen těžko odolat, kdykoli sedíme u stolu a obědváme. Jsou ale věci, které bychom jim rozhodně dávat neměli.

Pes je všežravec, takže v mnohých případech není problém podělit se s ním o to, co právě obědváme. Jenomže i když mnozí mazlíčci zhltnou cokoli, co jim hodíte, ne vždy je to pro ně dobré. Naneštěstí oni to nejsou schopni posoudit.

Tahle část práce tak zůstává na nás. Je těžké psovi vysvětlit, že právě jíme něco, co on zkrátka nesmí, ale pokud nechcete strávit svůj čas u veterináře, rozhodně se o následující pochoutky se svým chlupatým miláčkem nedělte.

Cibule, česnek a pažitka

Jakákoli cibulová zelenina je pro psy nebezpečná. Především v syrové podobě, ale ani vařená nebo pečená by se k nim dostat neměla. Pokud tedy dáváte psovi zbytek výpečků na cibuli, není to dobrý nápad.

Tyto potraviny ničí u psů trávicí systém a poškozují jejich červené krvinky. Pokud pes zkonzumuje cibule a česneku větší množství, může u něho dojít k zánětu, který se navíc neprojeví hned, ale až ve chvíli, kdy už silně ohrožuje jeho zdraví.

Čokoláda

My si možná čokoládu vychutnáváme, ale pro psy je extrémně nebezpečná především kvůli látce zvané teobromin, kterého má nejvíce čokoláda tmavá a hořká. Při konzumaci čokolády může u psů dojít k selhání ledvin.

Makadamové ořechy

I když by si na nich váš pes možná rád pochutnal, pokud nechcete, aby trpěl svalovou slabostí, raději mu makadamové oříšky nedávejte. Následkem by mohla být únava, oteklé končetiny, a nakonec celkové selhání motorických funkcí psa.

Kukuřice a hrášek

Kukuřice je pro psa nebezpečná především proto, že může ucpat jeho střeva. V takovém případě je třeba operace, protože jinak může dojít i k jejich prasknutí, což by vašeho mazlíčka stálo život.

Podobné je to i s hráškem, který psi ale milují. Pokud pěstujete hrášek na zahradě, dejte si dobrý pozor, aby se k němu váš mazlíček nepřibližoval. Někteří psi jsou chytří a dokážou docela dobře sklízet, kromě zničené úrody by si ale mohli zničit střeva.

Avokádo

Pro nás je avokádo zdravou pochoutkou, která dodává tělu vitamíny a energii, ale u psů je to úplně jinak. Avokádo obsahuje látku zvanou persin. Ta u zvířat vyvolává zvracení a průjem.

Alkohol

Alkohol na psy působí stejně, jako na lidi, rozdíl je jen v tom, že stačí i opravdu malé množství k tomu, aby došlo k intoxikaci. Navíc v případě, že váš pes vypije větší množství alkoholu, u něj může dojít dokonce k selhání centrální nervové soustavy.

Rozinky

Samotné hroznové víno u psa selhání jater a ledvin nezpůsobí, ani tak by ho ale jíst neměl. Pokud jde ale o rozinky, rozhodně si dejte pořádný pozor na to, aby se k nim váš pes nedostal.

Už z jedné se mu může udělat špatně. Navíc se přidávají do buchet, vánoček a dalších jídel, o která se se svým čtyřnohým mazlíčkem často dělíte, takže myslete na to, že by mu tahle potravina opravdu mohla vážně ublížit.

Zdroj: aspca.org, battersea.org.uk, akc.org
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články