Potraviny, kterým by se váš pes měl vyhnout obloukem. Tohle vašemu psovi rozhodně nedávejte

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
pes otrava
Zdroj: Shutterstock

Rádi svému psímu miláčkovi dopřejete nějakou dobrůtku? Dejte si pozor na to, co mu kupujete a čím ho odměňujete. Nejenže po některém jídle mu můžete způsobit obtíže s trávením, ale některé potraviny jsou pro zvířata natolik toxické, že následky mohou být fatální.

To, že lidské jídlo psím mazlíčkům úplně nesvědčí, je obecně známé. Spousta lidí to ale neřeší a svému psovi dává zbytky vlastních obědů. Většinou mu tak způsobí maximálně nevolnost či průjem. Ale víte, že existují potraviny, které by mohly vašeho miláčka zabít? Rozhodně je vašim psům nedávejte a zamezte jim kontakt s následujícími produkty.

Čokoláda

Asi nejznámější toxické krmivo pro psy je čokoláda. Obsahuje navíc kofein a theobromin, které u psa mohou vést k selhání organismu.

Záleží samozřejmě na velikosti psa, množství i druhu sežrané čokolády. Hořká čokoláda je svým složením pro psy mnohem horší než ta mléčná.

Čím zdravější a méně sladká čokoláda, tím více obsahuje kakaového prášku, který je pro psa škodlivý. Může vést k zvracení, dehydrataci, zvýšené teplotě, křečím, infarktu, vnitřnímu krvácení, záchvatům i smrti.

Nejohroženější jsou pro psa svátky Vánoc a Velikonoc, kdy se v domácnosti čokoláda hromadí a nebezpečí, že si některou pro sebe pes uloupí, je o to větší.

Hrozny a rozinky

Střední úroveň toxicity pro psy mají hrozny a rozinky. Mezi nežádoucí účinky po požití patří selhání ledvin, zvracení, průjem a nechutenství.

Selhání ledvin je důležité nepodceňovat, může mít fatální následky. Pozor na pečivo, sušenky či koláče, které rozinky obsahují a kde tak mohou být nenápadným nebezpečím.

Xylitol

Sladidlo xylitol, které je pro lidskou potřebu bezpečné a jeho obliba jde v důsledku zdravého stravování strmě vzhůru, je pro psy velmi nebezpečné. Že xylitol neznáte?

„Xylitol neboli březový cukr je alternativní sladidlo vhodné pro diabetiky, příznivce zdravého stravování i při hubnutí. Oproti běžnému cukru má tu výhodu, že obsahuje až o 40 % méně kalorií, a přitom sladí i chutná stejně jako běžný cukr,“ píše web vitalcountry.cz.

Příznaky jako slabost, zvracení, deprese, kóma nebo záchvat mohou postihnout vašeho psa do třiceti minut po požití.

Psovi bude březový cukr chutnat, ale způsobí mu pokles hladiny cukru v krvi, poškození jater a v nejhorším případě může způsobit i smrt.

Stejně jako chráníte své děti před nebezpečím v domácnosti, chraňte své čtyřnohé miláčky, kteří si na všem výše uvedeném s chutí smlsnou, aniž by věděli, jaké riziko jim hrozí.

Zdroj: budgetdirect.com.au
Autor: Naďa Brožová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články