Potkan jako domácí mazlíček. Jedni se ho štítí, druzí na něj nedají dopustit

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
potkan domaci mazlicek
potkan domaci mazlicek

Podobně jako plazi jsou i hlodavci opředeni spoustou zbytečných předsudků a mýtů. Na druhou stranu se chovají jako domácí mazlíčci, a dokonce sbírají ceny na výstavách. Mezi jedny z nejmilovanějších patří potkani.

Mnozí si potkany představují jen jako větší myši s dlouhým ocasem, často se zaměňují za krysy obecné. Potkani jsou však robustnější a mají menší uši než ony. Ve městech sice můžete potkat oba tyto hlodavce, převažují však právě potkani.

Vybírejte raději ty s průkazem původu

Potkani jsou velice vhodným zvířetem na domácí chov. Jsou nenároční a levní, pokud si je tedy pořídíte ve zverimexu. Na to však pozor, jelikož se tam prodávají především potkani jako potrava pro hady.

Mnohem lepší je se podívat po nějaké chovné stanici a pořídit si potkana s průkazem původu. Vybrat si můžete třeba podle soutěžních úspěchů dané stanice, třeba vám z vašeho mazlíčka jednou taky vyroste šampion.

Potkani jsou společenská zvířata, a tak bude lepší, pokud si pořídíte rovnou dva nebo tři stejného pohlaví a podobného věku. Bude se jim tak dařit i po psychické stránce. Kdybyste si pořídili samičku a samečka, hrozí, že se vám budou rodit mláďata jak na běžícím pásem, a vy byste museli řešit nejen samiččino vyčerpání, ale také to, co uděláte s jejími mláďaty.

Nutné bude koupení kvalitní a prostorné klece, kterou umístíte na vhodné místo a obohatíte o různé vybavení a kvalitní podestýlku. Neměla by stát v průvanu a rozhodně by v ní nemělo být seno.

Smlsnou si na ovoci, masu i droždí

Co se týče potravy, potkani jsou všežravci. Chutnají jim obiloviny, ovoce, zelenina, ale i maso a mléčné výrobky. Dokonce se rádi podělí s vaším psem o ohlodanou kost.

Tvrdší pečivo rovněž spořádají, a navíc je vhodné pro obrušování jejich hlodáků. Smlsnou si o na rozdrobené kostce droždí, jež jim dodá i důležitý vitamin B. Nedávejte jim ale věci, které byste nedali ani vašemu psovi – čokoládu, kořeněná jídla, sladkosti a alkohol.

Své hlodavce může naučit i různým kouskům, proto jim nezapomeňte pořídit pamlsky za odměnu. Dobře poslouží třeba krmné piškoty.

Potkany pouštějte ven z klece a trénujte s nimi různé překážky, jež můžete vyrobit i sami třeba z kartonu. Vyřádí se na lavičkách, při slalomu, houpačkách nebo schůdkách. Zkoušet s nimi můžete i přeskoky a prolézačky.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články