Línání psů: Častý problém, se kterým si mnozí nevědí rady. Lze jej ale dobře zkrotit

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Pes linani
Zdroj: Shutterstock

Kdo má doma psa, dobře to zná. Chlupy po celém bytě jsou v některých obdobích problémem, se kterým se pere každý majitel čtyřnohého kamaráda. A není pravda, že jenom chlupatí psi mají problémy s línáním.

Je sice pravda, že chlupatí psi zanechávají nepořádek všude a pořád, ale i mnoho těch krátkosrstých jednou za čas musí srst vyměnit. Takže ve výsledku je jedno, jakého pejska si pořídíte.

Jak často psi línají? Co přesně se s jejich chlupy v tomto období děje a jak se s náročným nepořádkem po nich vypořádat? Na to všechno přinášíme odpovědi. Mnoho z nich vám možná usnadní život a soužití s mazlíčkem.

Změny v létě a na podzim

Psí srst se mění zhruba dvakrát do roka. Obvykle k tomu dochází, když doroste do určité délky a její růst se zastaví. V té chvíli se začne tvořit srst nová a ta stará musí uvolnit své místo.

Dochází k tomu na jaře a na podzim. V těchto obdobích se totiž psi připravují na změnu počasí. Psí chlupy mají jedinečnou vlastnost poznat, jaké se blíží počasí, a přizpůsobit se tomu.

To znamená, že na jaře pes shodí zimní srst a naroste mu taková, ve které nebude v létě tolik trpět. I když u mnoha plemen to samozřejmě není ani poznat a chlupáči stejně ve vedru mají problémy.

Na podzim psům vypadá srst letní a připraví si kožich na zimu, který je zahřívá v chladném období. Někteří psi línají častěji, zpravidla je to ale právě v těchto dobách a lze se s tím i vypořádat.

Pravidelné uklízení

Pokud máte línajícího psa v bytě, v některých obdobích se musíte zkrátka připravit na to, že bude třeba se denně věnovat úklidu. Lepící váleček na gauče a oblečení a vysavač na podlahy se pro vás stanou kamarády.

Jednou dobrou radou před úklidem gauče, na kterém se chlupy opravdu dobře drží, je postříkat ho pomocí rozprašovače vodou a zkusit ho jednoduše „učesat“ hřebenem, který by měl většinu chlupů odstranit.

Zbytek se potom přilepí na speciální válečky, které má doma snad každý a dají se koupit v jakékoli drogerii nebo zverimexu.

Z podlahy je lepší chlupy vysávat, protože při zametání nikdy nedocílíte dokonalosti.

Prevence při línání

Existují vlastně pouze dva druhy prevence, oba jsou ale účinné. Tím prvním je psa vyčesávat pravidelně. Někteří jedinci si budou zvykat na kartáče delší dobu, jiní si česání užijí.

Pokud je každý den vyčešete, bude sice po bytě chlupů stále dost, ale oproti tomu, kolik by jich bylo bez vyčesávání, poznáte obrovský rozdíl. Navíc vyčešete psovi ty největší chuchvalce a po bytě se pak nebudou válet velké kusy, ale spíše chloupky, které jsou sotva viditelné.

Druhým typem prevence je naučit psa chodit na jedno místo. Obvykle to bývá pelíšek nebo deka. Přísně mu zakažte gauč, na kterém se chlupy drží, naučte ho, že nábytek není jeho postelí. Pak budete uklízet chlupy jenom v místech, kde se pes vyskytuje nejčastěji.

Zdroj: femina.in, india.com, dailyhawker.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články