Inteligentního psa poznáte podle celé řady znaků. K nejchytřejším patří border kolie, ale také pudl či německý ovčák

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Pes
Zdroj: Shutterstock

Každá psí rasa má trochu jiné předpoklady k tomu naučit se nějaký ten trik. U některých je to snadnější, jiné vyžadují delší trénink. Kromě samotné rasy psa záleží ale také na povaze každého jedince. Inteligence každého psa je jiná, a ačkoli existují obecné předpoklady o tom, který pes bude chytřejší, někdy může i obyčejný voříšek překvapit a předčit inteligencí kolii.

Chcete vědět, jak inteligentní je váš pes? Zda máte doma chytrého jedince poznáte velmi snadno podle následujících znaků. Jak ale upozorňuje Greenfield Puppies neznamená to, že v opačném případě by byl váš pes hloupý. Možná pouze potřebuje více času k naučení konkrétních triků.

Jak poznáte inteligenci svého psa?

Prvním způsobem, jak poznat, zda je váš pes inteligentní, je samozřejmě právě to, jak rychle se naučí triky, píše Greenfield Puppies. Pokud se vám například během jednoho dne podaří vysvětlit psovi, že si má sednout, znamená to, že je nadprůměrně inteligentní.

Někdy to ale zabere i týden, než dokáže zvíře reagovat na příkaz bez použití odměny. I v takovém případě jde o velmi chytrého psa, jeho inteligence je nicméně o něco nižší.

Druhým ukazatelem je to, že s vámi váš mazlíček dokáže manipulovat. Vnímáte, že si váš pes uvědomuje svou roztomilost a zneužívá ji ve svůj prospěch? Pak máte doma mazlíčka, který je vysoce inteligentní, vysvětluje Psychology Today.

Inteligentní psi dále velmi rychle rychle dovedou pochopit pojmenování jednotlivých předmětů. Pokud mají se slovy spojené konkrétní věci ve vaší domácnosti, můžete si být jisti, že je jejich IQ nadprůměrné.

V neposlední řadě je potom většina psů schopná vycítit lidské emoce. Pokud jste smutní, pes je smutný také. Pokud cítíte radost, on ji s vámi sdílí. V případě, že se zdá, že je nálada vašeho psa nezávislá na té vaší, je jeho IQ pravděpodobně o něco nižší.

Nejchytřejší psí rasy

Ačkoli je to u každého psa individuální, některé rasy mají předpoklady k tomu být inteligentnější. K nejchytřejším psům obecně podle webu Bay Vets patří border kolie, o kterých se obecně tento fakt ví.

Věděli jste ale, že vysoké IQ mají také pudlové, němečtí ovčáci a zlatí retrívři? I proto se tito psi využívají často u policie, nebo bývají vodicími psy pro slepé osoby či fyzicky omezené lidi.

Zdroj: Psychology Today, Bay Vets, Greenfield Puppies

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články