„Zimním nosem“ trpí velká část populace. Může za to vlhkost vzduchu, hlavní je pravidelně větrat

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ryma
Zdroj: Shutterstock

Nejspíš všichni známe nepříjemný pocit, když nám s příchodem zimy začne téct z nosu. Nejde jen o klasickou rýmu, při které smrkáme hleny a cítíme se nemocně. Z nosu nám teče doslova voda. Proč se to děje především v zimním období?

V zahraničí mají pro příznaky takové rýmy označení „winter nose“, tedy v překladu do češtiny doslova „zimní nos“. Trpí jím velká část populace, uvádí The University of Queensland.

Jakmile se venku ochladí, čím dál častěji se nám stává, že nám teče z nosu. Vlivem toho kýcháme a vlivem kýchání nám zase teče z nosu.

Je to doslova nekonečný kruh problémů, se kterými se jen těžko bojuje. Přece jenom ale existují rady, jak si můžete v takovém případě ulevit. Nejprve je ale důležité pochopit, co přesně tento „zimní nos“ způsobuje.

Může za to vlhkost vzduchu

Problémy s neustále tekoucím nosem se objevují především v zimě, kdy se snižuje vlhkost vzduchu. Lidé tráví hodně času doma, hodně topí a v teplém prostředí se jim hůře dýchá.

„Studenější a sušší vzduch může způsobit problémy na sliznici nosu. Člověk má poté sice pocit sucha, na druhou stranu mu ale z nosu nepříjemně teče,“ říká doktorka Christie Barnes.

„Suchost v nose je pocit, který dává nervům signál, že se něco děje. Ty potom vysílají odpověď do mozku, že je třeba zvýšit průtok krve,“ objasňuje. „Zvýšený průtok krve pak má za následky nejčastěji spuštění rýmy, někdy ale může vést naopak k ucpání nosu,“ dodává.

Lidé v zimě také podle odborníků častěji krvácí. Nejde však o krev tekoucí přímo z nosu, ale spíše z jemných cévek pod ním, které praskají kvůli našemu věčnému smrkání. Barnes doporučuje místo podpory smrkání ucpat nos kouskem kapesníku.

Jak problémy zmírnit

Lidé mají často tendenci používat na tekoucí nos spreje proti alergii, ty ale naopak mohou nosní sliznici ještě více podráždit, a nejsou tak úplně vhodné, tvrdí lékařka Deborah S. Clements.

Pomoci mohou větrové bonbony nebo žvýkačky, které protáhnou nosní dutinu. Někdy se také uvádí tip, jenž radí strčit si do nosních dírek stroužky česneku.

Hlavní je ale pravidelně větrat, nepřetápět, chodit na čerstvý vzduch a dávat si pozor na vlhkost prostředí, ve kterém žijeme.

Nakonec Barnes doporučuje preventivně si mazat spodní část nosu krémem, který zabrání popraskání kůže a problémům s bolestmi, s nimiž se jinak při častém smrkání setkáte.

Zdroj: Northwestern Medicine, The University of Queensland, Nebraska Medicine

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články