Zbavte se závislosti na mobilním zařízení jednou provždy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
mobil zavislost
mobil zavislost

Zdá se vám, že až příliš často kontrolujete sociální sítě? Nebo se přistihnete, jak vytahujete mobil z kapsy jen ze zvyku? Pokud nemůžete odtrhnout zrak od svého chytrého zařízení a tato skutečnost vám narušuje běžný život, můžete se pokusit této závislosti zbavit. Připravte se ale, že nejde o jednoduchý proces. Odvykání od mobilního zařízení je během na dlouhou trať.

Jak dokáže mobilní telefon upoutat snadno pozornost

Obrazovka mobilního zařízení hýří pestrými a příjemnými barvami. Všechny funkce máte na dosah, jeho používání se tak stává uspokojivým.

Ti, kteří mají v mobilním telefonu navíc internet, komunikují prostřednictvím sociálních sítí s přáteli, takže si nepřijdou sami.

Webové stránky shromažďují data a přizpůsobují prostředí přímo pro vás. Nabízejí relevantní reklamy, a uživatel se tak ve virtuálním prostoru cítí dobře.

Kdy běžné užívání hraničí se závislostí

Nelze přesně určit míra, kolik času trávit na mobilním zařízení, jelikož každý z nás používá svůj telefon k jiným potřebám. Někteří na něm pracují, jiní jen telefonují, další zase hrají ve volném čase hry.

Zdravým používáním se rozumí to, když pohlédnete na obrazovku mobilu, protože znáte svůj záměr. Pokud vaši pozornost zaměříte na zkontrolování zpráv, kontakt s lidmi nebo nastavení budíku, nemusíte se vinit ze závislosti. Jakmile ale projíždíte sociální sítě z nudy, bez záměru nebo jen ze zvyku, je třeba se na tento zlozvyk zaměřit.

Začněte více vnímat své okolí

Na začátku zkuste jen odložit mobilní telefon ve chvíli, kdy s někým komunikujete v reálném životě. Poté jej přestaňte vytahovat z kapsy ve chvíli, kdy stojíte na zastávce, jedete hromadnou dopravou nebo omezte jeho používání před spaním.

I když svět kolem vás ani zdaleka nenabízí tak pestré barvy a zajímavé informace, zkuste jej více vnímat. Můžete být překvapeni, kolik na vás čeká zážitků, když odtrhnete zrak od sociálních sítí.

Uvědomte si, kam směřujete svou pozornost

Pozornost je omezená. Nemůžete se v jedné chvíli věnovat vícero úkolům, aniž byste jeden z nich zanedbávali. Zkuste se svou pozorností zacházet vědomě a určovat všechny vaše akce podle sebe.

Pokud se jdete podívat na mobilní telefon, abyste zjistili, kolik je hodin, není třeba kontrolovat, co je nového na sociálních sítích. Naopak, jestliže vás zajímají novinky, využijte svůj čas k jejich sledování. Jakmile si ale všimnete, že už zůstáváte jen z nudy nebo zvyku, zamkněte telefon a přesuňte svou pozornost jinam, kde ji využijete efektivně.

Díky tomu získáte spoustu času, který můžete věnovat tomu, co vás baví. Ať už je to práce, sport nebo jiný koníček, tato činnost vám přinese víc než chytré zařízení, které vás vtahuje do nereálného prostoru.

Autor: Tereza Hotovcová

Související články