Zbavte se slimáků pomocí skořápek od vajíček nebo piva. Na solení raději zapomeňte

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Slimak
Zdroj: Shutterstock

Jedním z největších nepřátel zahradníků jsou slimáci. Dostanou se prakticky všude. Stačí jim malá škvírka a prolezou do skleníku. V záhonech ničí listy všeho, co jim přijde do cesty. A když na jejich kluzké tělo šlápnete, ještě nakonec skončíte v hlíně i vy sami. My vám ale poradíme, jak se těchto škůdců efektivně zbavit.

V obchodech se běžně prodávají přípravky proti slimákům, které je hubí. Jenomže ještě předtím tihle plži zničí, na co přijdou, protože je přípravky často neodradí od návštěvy daného místa, ale zabíjí je až poté, co se nažerou úrody.

Navíc jde o nebezpečnou chemii, která může také uškodit vašim rostlinám. A mnohdy je předražená.

Existují i snadnější cesty, jak se slimáků v zahradě zbavit. A my vám teď některé z nich představíme.

Postavte jim do cesty bariéru

Slimákům se dobře leze po hladkém povrchu. Pokud jim dáte do cesty něco, přes co se jejich slizká těla nedostanou, zamíří jiným směrem.

Nemluvíme samozřejmě o tom, abyste zahrádku obehnali plotem. Jde spíše o nasypání něčeho kolem stonků rostlin, aby se k nim zvířata nedostala.

Bariéru podle serveru Almanac vytvoříte například ze skořápek od vajíček, kávového lógru, dřevěného popela nebo písku.

Ještě předtím ale nezapomeňte odstranit staré vrstvy listí a hlíny kolem rostlin. Do těch totiž často slimáci rádi kladou svá vajíčka.

Vysaďte rostlinné pasti na slimáky

Některé rostliny slimáci milují více než jiné. Pokud právě ty vysadíte v blízkosti svého záhonku, budou se vždy škůdci soustředit právě na ně. A vaši zahrádku tak jinak nechají zcela nedotčenou.

K rostlinám, kterým slimáci neodolají, patří například bazalka, řebříček či pryskyřník. Pokud jste ochotni tyto rostliny obětovat, umístěte je na okraje záhonu nebo ve skleníku úplně dopředu. Slimáci u nich zastaví a zbytek rostlin je nebude zajímat.

Pivní pasti

Slimáky přitahuje vůně kvasinek. Pokud tak do zahrady umístíte do hlíny zakopanou nádobu s pivem, zvířata do ní nalezou a utopí se.

Tyto pasti mohou ale zabíjet také užitečný hmyz. Jejich využití si tak dobře rozmyslete.

Sůl nebo sekání vejpůl?

Někteří lidé se slimáků chtějí nejen zbavit, ale také se jim pomstít za všechnu škodu, kterou napáchali. Volí proto trochu drastičtější metody hubení slimáků.

Jednou z těch účinných je použití soli. Když slimáka posolíte, zbavíte jeho tělo velkého množství vody, zvíře pak následně uhyne.

Někteří lidé pak dokonce chodí a slimáky přesekávají ostrými předměty napůl v domnění, že když je usmrtí, pomohou si. To ale podle webu Growfully není pravda.

Mrtví slimáci totiž přilákají další jedince, kteří jejich těla požírají. Naopak tak do své zahrádky těmito drastickými metodami nalákáte daleko více škůdců.

Zdroj: Growfully, Almanac, Country Living

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články