Zbavte se plísní přírodním způsobem. Savo už nebudete potřebovat

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Plisen
Zdroj: Shutterstock

Nejspíš každý z nás se někdy potýkal s tím, že se mu doma u stropu objevilo pár namodralých flíčků, které musel ihned odstranit savem. Plíseň je nebezpečná pro lidské zdraví, ne vždy je ale snadné se jí zbavit. My pro vás ale máme hned několik přírodních způsobů, jak s ní v domácnosti zatočit.

Plísně jsou problémem i pro zdravé jedince, nejvýrazněji ale působí na astmatiky. Mohou člověka podráždit, vyvolávat kašel a sucho v krku. Navíc se velmi rychle šíří a pokud se jich nezbavíte hned, později to bude velký problém, upozorňuje Homehacks.

Plísně se nejčastěji odstraňují savem. To ale mnohdy nemusí fungovat, může vás podráždit, a pokud nemáte možnost doma pořádně vyvětrat, rozhodně nejde o vhodnou volbu. Existují proto i přírodní cesty, jak se s plísněmi vypořádat.

Borax a jedlá soda

Borax i jedlá soda obsahují vysoký podíl pH, které zabraňuje růstu a přežití plísní. Oba produkty seženete poměrně levně v lékárně či drogerii. Použití je v obou případech stejné.

Stačí je smíchat s vodou, dát do rozprašovače a pořádně jimi místo zasažené plísní postříkat. Borax funguje v tomto ohledu sice o něco lépe než jedlá soda, i ta je ale velmi spolehlivým pomocníkem, uvádí web Healthy and Lovin’ It.

Jedlá soda s octem

Pokud samotná jedlá soda nezapůsobila tak, jak jste si představovali, existuje ještě možnost smíchat ji s octem. Ten sice zapáchá, velmi rychle ale vyčichne a zůstane vám po něm doma jen čistá stěna bez plísní.

Stačí smíchat několik lžic jedlé sody s vodou a v poměru 1:1 pak s octem. Dále je postup stejný jako v předešlém případě: nalijte tekutinu do rozprašovače a použijte ji na poškozená místa.

Tea tree olej

Esenciální olej z čajovníku má antifungální a antibakteriální vlastnosti. Díky těm nebudou mít plísně žádnou šanci. V tomto případě je třeba na poškozené místo látku nastříkat, nechat chvíli působit a poté plíseň ze zdi vydrhnout kartáčem.

Na ten můžete ještě pro jistotu nanést také trochu jedlé sody, která dokončí to, co tea tree olej nedokázal. Výhodou tohoto druhu čištění je, že nedochází k žádnému nepříjemnému zápachu. Pokud jde ale o plísně ve vyšších místech, velmi špatně se vám budou drhnout a je lepší je spíše z dálky postříkat jedlou sodou či octem.

Zdroj: Healthy and Lovin’ It, Better Homes & Gardens, Homehacks

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články