Září na zahradě: Přichází období sklízení ovoce. Můžete ale stále sázet některé druhy zeleniny

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Sklizeni jablek
Zdroj: Shutterstock

Někteří lidé možná mají dojem, že na zahradě je nejvíce práce na jaře a v létě. Pravdou ale je, že zahrádkáře čeká na podzim velmi náročné období. Kromě toho, že se sklízí velká část ovoce, je také třeba připravit zahradu na novou sezónu. A i na podzim je stále možné některé rostliny vysadit.

S přicházejícím podzimem se mění počasí. Už není takové horko a také více prší, což pro zahrádkáře znamená menší práci se zaléváním venkovních záhonů. To ale neznamená, že je nečeká mnoho jiných povinností.

Sklizeň ovoce a zeleniny

Pokud máte doma švestky, jistě jste si všimli, že jsou už připravené ke sklizni. A podobně je to i s jablky a hruškami. Není to ale jen o tom ovoce sesbírat a dát do beden.

Je potřeba ho protřídit, promyslet, co s ním, pokud je ho větší zásoba. A také uklidit pod samotnými stromy, tedy vyhrabat shnilé ovoce popadané na zem. Kromě švestek, jablek a hrušek dozrávají také některé bobuloviny jako borůvky a ostružiny, které je také třeba sesbírat a zpracovat.

Brzy se dočkáte také hroznového vína a dozrávat pomalu začínají i vlašské ořechy. Ty mají ale ještě zhruba měsíc nebo dva čas. Na zeleninové zahrádce dozrávají dýně, sklízí se celer, podzimní mrkev a brambory.

Sázejte a přesazujte

Září je nejvhodnější dobou k sázení nových trvalek do venkovních záhonů a skalek. Nejen některé květiny, ale také stromy, především jehličnany, je v této době ideální umístit z květináčů do půdy. Pokud sázíte pod střechou, nezapomeňte rostliny dostatečně zalévat, radí The Spruce.

Co se týče zeleniny, sázet můžete ještě během září některé druhy salátů, pozdní ředkvičky nebo tuříny. Těmto rostlinám chladnější počasí vyhovuje a do zimy vás ještě potěší svými plody, píše Kitchen Garten.

Září je měsícem, kdy se zahrádkáři rozhodně nezastaví. Odměnou jim pak ale před příchodem zimy budou marmelády z ostružin, mošt z jablek a čerstvé ředkvičky v záhonech.

Zdroj: Kitchen Garten, The Spruce, Gardeners World, Our Stoney Acres

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články