Zájem o sport Češi během loňského roku neztratili, objevily se i nové možnosti

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
bezky
Zdroj: Shutterstock

Loňský rok přinesl mnoho nových situací, které jsme nikdy dříve nezažili, mimo jiné například dlouhý pobyt doma během lockdownu, práci na home office a péči o rodinu v podmínkách omezení volného pohybu, tedy většinou společně v jedné domácnosti. Přestože výrazně ubylo příležitostí, mnoho lidí si podle průzkumu společnosti Sazka našlo nové pohybové návyky.

Přestože se může zdát, že Češi strávili rok 2020 doma na gauči u televize, jak vyplývá z průzkumu společnosti Sazka, opak je pravdou.

Odpovědi respondentů ukazují, že jsme neztratili zájem o sportovní a volnočasové aktivity, ale s ohledem na lockdown pouze došlo ke změnám v tom, čemu se věnujeme a jaký typ sportu vyhledáváme.

Z průzkumu vyplývá, že 48 % respondentů kvůli covidu změnilo své sportovní návyky, kdy 33 % oslovených začalo věnovat svůj čas sportování venku, například jízdě na kole nebo pravidelnému běhání.

Dalších 38 % dotazovaných zase preferovalo domácí posilování s vlastním vybavením a na online lekcích. To ostatně může potvrdit i společnost Sazka, která provozuje portál Sport v okolí zaměřený na nabídku různých volnočasových aktivit.

„Na našem webu sportvokoli.cz, který provozujeme společně s Českým olympijským výborem, jsme loni zaznamenali výrazné změny ve vyhledávání. Místo sportovních akcí lidé vyhledávali tipy na outdoorové aktivity, domácí cvičení a jak zabavit a unavit děti. Proto nyní vylepšujeme funkce webu tímto směrem. Soustředíme se na tipy, jak si zlepšit sportovní techniku, a pracujeme i na přidání venkovních a vnitřních sportovišt,“ shrnula Tereza Vyhnálková ze Sazky.

Zdroj: Sazka

Většina z nás chce postavu vylepšit, nebojíme se ani chůze do schodů

Díky zálibě Čechů ve sportovních aktivitách se zdá, že naše linie v loňském roce ve většině případů žádnou škodu neutrpěla, ovšem jako každý rok i letošní leden je ve znamení novoročních předsevzetí, kdy plánujeme svou kondici ještě zlepšit.

Celých 61 % respondentů uvedlo, že plánuje svou postavu v nadcházejících měsících zdokonalit, dalších 20 % účastníků průzkumu je spokojených se svou současnou váhou, ale rádi by se dostali do lepší kondice.

Zajímavostí může být například fakt, že na otázku, zda odpovídající dávají přednost chůzi do schodů pěšky před jízdou výtahem, 46% lidí říká, že když mají čas, jdou raději pěšky, 28 % účastníků chodí zásadně pěšky a pouze 4 % přiznávají, že jezdí vždy pouze výtahem. Dalších 61 % respondentů potom používá různé přístroje k měření svého výkonu, aby měli své aktivity pod kontrolou.

Zdroj: Sazka

Průzkum probíhal ve dnech 10.–14. ledna 2021 a zapojilo se do něj 550 respondentů z celé ČR, muži i ženy ve věku 18–65 let.

Autor: redakce


Související články