Zájem o konzumaci placenty je stále větší. Lidé z ní dělají lasagne i smoothie

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Tehotna zena
Zdroj: Shutterstock

Placenta je orgán, který v těhotenství pomáhá plodu zajistit přívod kyslíku a živin. Ve většině případech tím jeho funkce končí. Někteří lidé ale po porodu placentu konzumují. Jakým způsobem se dá placenta v kuchyni upravit? A je to vůbec zdravé?

Obecně lidé považují placentu za odpadní materiál, který po porodu už k ničemu není. Pro jiné jde ale o pochoutku plnou živin. Společnost se v tomto ohledu dělí na dva tábory. Který z nich má pravdu?

Zájem o její konzumaci roste

Už před mnoha lety se v Číně sušená placenta používala v medicíně. V posledním desetiletí ale zájem o její konzumaci výrazně vzrostl, píše BBC Good Food. Ačkoli je stále ve většině případů likvidována, stále více rodičů touží potom ji tepelně upravit a zkonzumovat.

Konzumace placenty údajně zvyšuje hladinu energie, pomáhá s kvalitou mateřského mléka a také pomáhá hormonální rovnováze, což může snížit riziko poporodních depresí, bolestí a nespavosti. Dále placenta prý podporuje elasticitu pokožky a doplňuje zásoby železa, uvádí Very Well Family.

Ve skutečnosti ovšem existuje jen velmi málo studií, které by se touto problematikou zabývaly. Nelze tak potvrdit, zda má placenta skutečně výrazný vliv na lidské zdraví, doplňuje WebMD. Stejně tak tedy není jasné, zda při její konzumaci nehrozí nějaká rizika.

Jak vlastně placenta chutná?

O lidech, kteří placentu tepelně upravili a snědli, existuje mnoho článků. Například Eddie Lin na webu Cosmopolitan popisuje, že placentu uvařil společně se zázvorem a rýžovým vínem. Tmavě hnědou polévku pak dovezl do nemocnice své ženě.

Lidé si podle jeho slov mysleli, že jde o slepičí vývar. A velmi podobně také pokrm chutnal. „Vlastně to bylo docela obyčejné, chutnalo to jako hovězí,“ popisuje pak Eddie chuť samotného orgánu. Udělat z placenty polévku je tedy jedna cesta.

Na internetu se dá ale najít celá řada dalších receptů, ve kterých je orgán zpracován. Patří k nim například placentové lasagne, smoothie, placentové chilli, nebo dokonce placentové lanýže, popisuje web Women’s Health.

Na stránce Sammiches & Psych Meds pro změnu najdete recept na placentové palačinky, koláč nebo takzvané poporodní Alfredo.

Způsobů, jak si placentu vychutnat, je spousta. Zájem o vyzkoušení této zvláštní pochoutky je stále větší. Přesto ale existují lidé, pro které bude orgán navždy jen odpadním materiálem a jeho konzumace bude nepřípustná.

Zdroj: BBC Good Food, Very Well Family, WebMD, Comopolitan, Women’s Health, Sammiches & Psych Meds

Autor: Šárka Cvrkalová

 


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články