Zahradnické vybavení: Toto všechno byste si pro práci na zahrádce měli pořídit

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zahrada
Zdroj: Shutterstock

Přestěhovali jste se na vesnici a přemýšlíte, jak začít pracovat na své zahrádce? Nebo jenom uvažujete o tom, že po zimě opět obměníte zahradnické vybavení? Poradíme vám, bez čeho se při práci na zahrádce rozhodně neobejdete a co všechno byste doma v kůlně měli mít.


Možná si říkáte, že k práci na zahrádce vám stačí jen hrábě, rýč a rukavice. To ale zdaleka není pravda. Brzy po prvním pokusu o zkulturnění zahrádky po zimě totiž zjistíte, že je třeba daleko víc než jen tři nástroje.

Lopatka a lopata

Jedním ze základních předmětů, které doma musí mít každý zahradník, je malá zahradní lopatka. Jde o lopatku s malou úzkou, ale delší čepelí, která je na konci hodně špičatá a snadno se s ní dělají díry do zeminy pro sázení malých sazenic.

Kromě téhle ruční lopatky se vám bude hodit i klasická velká lopata, kterou snadno přeházíte hlínu z místa na místo, uděláte větší díry, vytvoříte ve vaší zahrádce řádky a přeházíte s ní i větší množství kamenů, které někde překážejí.

Důležité u obou nástrojů je hledat takové, které mají nerezovou ocel. Také si pohlídejte masivní dřevěnou tyč, ze které nebudete mít na rukou třísky a při práci s ní se vám nebudou tvořit puchýře.

Zahradní vidle

Zahradní vidle jsou důležité na prokypření půdy a zbavení se plevele. Malými vidlemi propícháte snadno půdu okolo rostlin, díky čemuž jejich kořenům dopřejete vzduch a plevel, který je obtěžuje, ze země pak snadno vytáhnete.

Velké vidle se zase hodí na tvorbu řádků na záhonku, na zbavení se plevele v okolí větších keřů a stromků, v létě s nimi pak přeházíte z místa na místo trávu, kterou jste posekali, aby vám nepřerostla přes hlavu.

Zahradní kleště a nůžky

Kleště by měl mít doma každý správný zahradník, který chce mít své rostliny krásně upravené a chce jim dopřát možnost správného růstu. Prostřihávají se stromky i keře, které pak lépe vypadají a zároveň mohou věnovat živiny zbytku rostliny, zatímco oschlých větviček je zbavíte.

Zahradní nůžky jsou pak ideální například při sklízení vinné révy. Ustřihnete s nimi svazek, který byste trháním mohli poškodit. Pokud pěstujete ve skleníku rajčata, zastřihujte pravidelně jejich listy, aby měly rostliny možnost lépe růst.

Konev, hadice a rozprašovač

Při zalévání rostlin je vždy třeba dávat si pozor, aby je nestrhl velký proud vody. Na konev i na hadici je vhodné mít nástavce, které vodu rozpráší tak, aby květiny i zeleninu zavlažila, ale zároveň jim neublížila.

Některé menší rostliny pak dokonce vyžadují pouze ruční rozprašovač, kterým jen postříkáte jejich listy a dopřejete jim vláhy dostatek, nikoli však přebytek. Rozhodně by ho měl mít doma každý správný zahradník.

Hrábě kovové i na listí

V neposlední řadě pak myslete na to, aby ve vaší kůlně byly také dvoje hrábě. Ty první s kovovými hřebíky využijete při rovnání půdy po zimě a při zbavování starých kořenů plevele.

Druhé hrábě jsou pak ty na listí, kterého je především na podzim všude plno a je potřeba se ho zbavovat, aby časem nezačalo tlít a dělat v zahradě problémy. Nakonec nezapomeňte na to mít doma rukavice, které zajistí vaše bezpečí při jakékoli práci.

S takto vybavenou kůlnou se z vás stane zahradník, kterého nezaskočí žádný plevel ani žádné počasí. Vaše zahrádka vám bude vděčná a vy se dočkáte krásných rostlin, které vám bude závidět celá vesnice.

Pokud chcete při nákupu ušetřit je dobré udělat několik operací. Zaprvé se podívejte na různé recenze, které nářadí je nejlepší, abyste neutratili peníze za něco co se rozbije a poté doporučujeme se podívat na srovnávače cen. Ten o domácnosti je třeba webový srovnávač cen Homago.cz.

Zdroj: almanac.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články