Zahradnické vybavení: Toto všechno byste si pro práci na zahrádce měli pořídit

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zahrada
Zdroj: Shutterstock

Přestěhovali jste se na vesnici a přemýšlíte, jak začít pracovat na své zahrádce? Nebo jenom uvažujete o tom, že po zimě opět obměníte zahradnické vybavení? Poradíme vám, bez čeho se při práci na zahrádce rozhodně neobejdete a co všechno byste doma v kůlně měli mít.

Možná si říkáte, že k práci na zahrádce vám stačí jen hrábě, rýč a rukavice. To ale zdaleka není pravda. Brzy po prvním pokusu o zkulturnění zahrádky po zimě totiž zjistíte, že je třeba daleko víc než jen tři nástroje.

Lopatka a lopata

Jedním ze základních předmětů, které doma musí mít každý zahradník, je malá zahradní lopatka. Jde o lopatku s malou úzkou, ale delší čepelí, která je na konci hodně špičatá a snadno se s ní dělají díry do zeminy pro sázení malých sazenic.

Kromě téhle ruční lopatky se vám bude hodit i klasická velká lopata, kterou snadno přeházíte hlínu z místa na místo, uděláte větší díry, vytvoříte ve vaší zahrádce řádky a přeházíte s ní i větší množství kamenů, které někde překážejí.

Důležité u obou nástrojů je hledat takové, které mají nerezovou ocel. Také si pohlídejte masivní dřevěnou tyč, ze které nebudete mít na rukou třísky a při práci s ní se vám nebudou tvořit puchýře.

Zahradní vidle

Zahradní vidle jsou důležité na prokypření půdy a zbavení se plevele. Malými vidlemi propícháte snadno půdu okolo rostlin, díky čemuž jejich kořenům dopřejete vzduch a plevel, který je obtěžuje, ze země pak snadno vytáhnete.

Velké vidle se zase hodí na tvorbu řádků na záhonku, na zbavení se plevele v okolí větších keřů a stromků, v létě s nimi pak přeházíte z místa na místo trávu, kterou jste posekali, aby vám nepřerostla přes hlavu.

Zahradní kleště a nůžky

Kleště by měl mít doma každý správný zahradník, který chce mít své rostliny krásně upravené a chce jim dopřát možnost správného růstu. Prostřihávají se stromky i keře, které pak lépe vypadají a zároveň mohou věnovat živiny zbytku rostliny, zatímco oschlých větviček je zbavíte.

Zahradní nůžky jsou pak ideální například při sklízení vinné révy. Ustřihnete s nimi svazek, který byste trháním mohli poškodit. Pokud pěstujete ve skleníku rajčata, zastřihujte pravidelně jejich listy, aby měly rostliny možnost lépe růst.

Konev, hadice a rozprašovač

Při zalévání rostlin je vždy třeba dávat si pozor, aby je nestrhl velký proud vody. Na konev i na hadici je vhodné mít nástavce, které vodu rozpráší tak, aby květiny i zeleninu zavlažila, ale zároveň jim neublížila.

Některé menší rostliny pak dokonce vyžadují pouze ruční rozprašovač, kterým jen postříkáte jejich listy a dopřejete jim vláhy dostatek, nikoli však přebytek. Rozhodně by ho měl mít doma každý správný zahradník.

Hrábě kovové i na listí

V neposlední řadě pak myslete na to, aby ve vaší kůlně byly také dvoje hrábě. Ty první s kovovými hřebíky využijete při rovnání půdy po zimě a při zbavování starých kořenů plevele.

Druhé hrábě jsou pak ty na listí, kterého je především na podzim všude plno a je potřeba se ho zbavovat, aby časem nezačalo tlít a dělat v zahradě problémy. Nakonec nezapomeňte na to mít doma rukavice, které zajistí vaše bezpečí při jakékoli práci.

S takto vybavenou kůlnou se z vás stane zahradník, kterého nezaskočí žádný plevel ani žádné počasí. Vaše zahrádka vám bude vděčná a vy se dočkáte krásných rostlin, které vám bude závidět celá vesnice.

Zdroj: almanac.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články