Záclony po praní nikdy neždímejte. Měnit byste je měli třikrát do roka

od Šárka Cvrkalová
1 minuta čtení
Zaclony
Zdroj: Shutterstock

Při praní a čištění některého druhu textilu musí být člověk velmi opatrný. Například u záclon se může velmi snadno stát, že je nesprávným zacházením poničíte. Jednou za čas je ale třeba je vyměnit. Jak často byste to měli dělat a jakým způsobem se o ně starat?

Záclony dovedou místnost změnit k nepoznání. Často je máme pověšené i několik měsíců. Je jasné, že se na nich usazuje velké množství prachu, a je tak třeba je jednou za čas vyměnit. Jelikož jsou ale jemnější než klasické látky, je při jejich praní třeba myslet na několik pravidel.

Třikrát do roka

Záclony byste měli měnit třikrát do roka, doporučuje The Southern Living. Web zároveň podotýká, že to mnoho lidí nedělá. Pak se ale může stát, že se doma při každém otevření okna rozvíří prach na nich usazený, bude se vám špatně dýchat a po čase navíc na záclonách budou také vidět skvrny a špína.

Většina záclon se dělá ze syntetických vláken, někdy jsou ale také z bavlny nebo hedvábí. Poslední zmíněný materiál je ideální prát vždy v ruce, v pračce by se mohl poničit.

Při praní záclon v pračce se snažte používat ověřené prostředky s minimem chemie. Hodí se ideálně prostředky na bílé a jemné prádlo. Látka by se neměla ždímat. Po vyprání záclony vyvěste ve sprše a počkejte, až oschnou.

S žehlením opatrně

Na většině záclon najdete štítek, který uvádí, na kolik stupňů je smíte v pračce prát a zda se dají žehlit. Pokud jste se štítku v minulosti zbavili a nejste si teď postupem jisti, raději záclony nežehlete.

Jsou obvykle přizpůsobeny tomu, aby se po vyvěšení samy srovnaly. Před pověšením nových záclon nezapomeňte umýt garnýže, závěsné tyče a cvočky, kterými je látka připevněna, připomíná web Good Housekeeping.

Zdroj: Česká televize, Good Housekeeping, The Spruce, The Southern Living

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články