Zabezpečte svůj dům před odjezdem na dovolenou. Jen starost o květiny nestačí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Planovani dovolene
Zdroj: Shutterstock

Před odjezdem na dovolenou je potřeba nemyslet jen na to, co nás u moře v Chorvatsku nebo na chalupě na Šumavě čeká, ale také na zabezpečení domova. Je dobré udělat si seznam věcí, na které nesmíte zapomenout. A my víme, co by na něm rozhodně nemělo chybět.

Vypojit všechny spotřebiče, postarat se o zvířata, zajistit pokojové rostliny, ale i naši zahrádku. Je toho spousta, co je před odjezdem na dovolenou doma potřeba zařídit. Držte se našeho seznamu a jistě na nic nezapomenete.

Elektřina, voda a plyn

Před odjezdem na dovolenou je důležité vypojit veškeré domácí spotřebiče ze zásuvky. Nestačí je pouze vypnout. Jde jednak o šetření energií, daleko významnějším je ale riziko požáru, které je sice malé, nikoli však zanedbatelné.

Můžete v domě pro jistotu vypnout také pojistky a nechat běžet jen ty, které nutně potřebujete (například mrazák). Stejně tak vypněte přívod vody. Pokud na vaření používáte propan-butanové lahve, před odjezdem je řádně uzavřete a postavte na místo, kde nepřijdou do kontaktu s přímým slunečním zářením.

Pokojové rostliny i zahrada

Před odjezdem nezapomeňte zajistit, aby vaše květiny měly dostatek vláhy. Využít můžete například plastové lahve, do jejichž víček uděláte díry, naplníte je vodou a pak je zapíchnete do květináčů, aby se postupně voda uvolňovala do hlíny.

Domluvit se také můžete se známými, aby vám chodili pravidelně zalévat. Stejně tak můžete zavlažovací zařízení z pet lahví vyrobit i na zahradě, kde před odjezdem skliďte veškeré zralé ovoce i zeleninu, aby zbytečně v hlíně nehnily.

Domácí mazlíčci

Pokud máte psa, pravděpodobně ho vezmete na dovolenou s sebou. Kočky ale potřebují alespoň jednou za tři dny doplnit vodu i granule, proto se domluvte se svými blízkými, aby vaše mazlíčky kontrolovali.

Zvířatům v teráriu dejte jídlo do zásoby a v žádném případě jim nenechávejte rozsvíceno. Pokud skutečně nutně potřebují světlo ze speciálních žárovek, zajistěte si pro ně hlídání. V opačném případě ale elektřinu vypněte.

Minimalizujte riziko krádeže

Dbejte na bezpečnost. O tom, že jedete na dovolenou, řekněte pouze svým známým. Čím méně lidí to ví, tím menší je riziko, že někdo bude chtít využít příležitost a vloupat se v době vaší nepřítomnosti k vám domů.

Před odjezdem zavřete všechna okna a dveře zamkněte na dva západy.

Zdroj: New Home Source, CNET

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články