Vyrobte si domácí WC bloky. Ušetříte a přispějete k ochraně životního prostředí

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
wc blok
Zdroj: Shutterstock

Čistý záchod nejen lépe vypadá, ale také nezapáchá a nedrží se v něm bakterie. Ovšem lepší než komerční WC bloky jsou ty vyrobené doma. Neobsahují totiž agresivní chemikálie a vyjdou levněji.

Domácí WC bloky jsou jedním z mnoha způsobů, jak přispět nejen k ochraně životního prostředí, ale i ke zlepšení domácího rozpočtu. Na rozdíl od komerčních produktů, které často obsahují škodlivé chemikálie a vytvářejí zbytečný odpad, domácí WC bloky vyrobíte z přírodních a snadno dostupných surovin.

Gelový závěsný čistič do záchodu

Pokud preferujete silnou vůni a snadné doplňování, vyzkoušejte gelové WC bloky. K jejich výrobě podle postupu na webu iReceptář budete potřebovat 100 ml vody, 30 ml tekutého mýdla, 1 lžičku kukuřičného škrobu, 6 lžiček kyseliny citronové a pár kapek esenciálního oleje.

Vodu, kyselinu citronovou a škrob smíchejte v hrnci a zahřívejte na mírném ohni za stálého míchání, dokud směs nezíská gelovou konzistenci. Pak odstavte, přidejte esenciální olej a mýdlo. Směs nechte vychladnout a použijte k naplnění prázdného závěsného držáku.

Tuhý WC blok

Výroba tuhých bloků je sice o něco náročnější, ale zase vám bloky déle vydrží. Podle návodu na Bydlíme Kvalitně budete potřebovat 60 gramů kukuřičného škrobu, 60 gramů jedlé sody, šťávu z jednoho citronu, vodu a esenciální olej.

Sypké suroviny smíchejte v misce, poté přidejte šťávu z citronu a esenciální olej. Vše promíchejte a podle potřeby přidejte vodu tak, aby směs po zmáčknutí držela tvar. Poté ji natlačte do formiček a nechte ztvrdnout.

Domácí WC tablety

Jednoduché a efektivní řešení pro čištění toalety nabízí domácí WC tablety. K jejich výrobě podle návodu na Babinet budete potřebovat 1,5 hrnku jedlé sody, půl hrnku kyseliny citronové, 3 lžičky octa a 35 kapek esenciálního oleje.

Smíchejte sodu, kyselinu citronovou a ocet. Pokud je směs příliš sypká, přidejte ocet, je-li moc tekutá, přisypte sodu. Poté, co směs přestane pěnit, přidejte několik kapek esenciálního oleje, směs rozmíchejte a vytvarujte tablety (můžete použít vykrajovátka). Tablety nechte vyschnout a máte hotovo.

Zdroj: iReceptář, Bydlíme Kvalitně, Babinet
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články