Vosk na ubrusu? Žádný problém. Stačí žehlička nebo jedlá soda

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Vosk na latce
Zdroj: Shutterstock

Malá nehoda se v kuchyni může stát komukoli. Slavíte narozeniny a zapalujete svíčky na dortu, nebo se vám podaří strčit do svícnu uprostřed stolu. Vosk se na ubrus dostane jednou za čas v každé domácnosti. Jak se ho ale zbavit?

Někteří lidé si myslí, že vosk jednoduše z látky vyperou. Jiní dobře vědí, že tak snadné to není, a rovnou panikaří, že je ubrus na vyhození. Ani to ale není tak úplně pravda.

Stačí žehlička a noviny

Prvním pravidlem při odstraňování vosku z ubrusu je to, že ho musíte nechat zaschnout. Rozmazávat horký vosk po celé látce nedává smysl, tím ubrusu jenom ublížíte.

Jakmile vosk ztuhne, což je obvykle velmi rychle, seškrábněte ho například příborovým nožem. Potom zbytek vosku z ubrusu odstraňte rozpálenou žehličkou. A to tak, že na skvrnu z obou stran přiložíte novinový papír a přes něj ji přežehlíte.

Vosk se vsákne do papíru a ubrus bude jako nový. Dokonce ho nebudete muset ani prát. Nezapomeňte jenom, že žehličku musíte používat na nejnižší úroveň, jinak můžete ubrus poškodit, radí Better Homes & Gardens.

Jedlá soda

Vosk se dá z látky odstranit i bez žehličky. Martha Stewart doporučuje použít obyčejnou jedlou sodu. Do lavoru napusťte vodu, rozpusťte v ní několik lžic sody a dejte do ní látku odmočit.

Pokud by se ani po deseti minutách vosk neuvolnil, ubrus opláchněte a celý postup opakujte. Podobně jako jedlá soda pak může pomoci třeba i rostlinný olej, který by měl vosk z látky taktéž uvolnit.

Zdroj: Mulberrys Garment Care, Martha Stewart, Better Homes & Gardens

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články