Vlastní pot a slzy jí způsobují muka. Američanka trpí nesmírně vzácnou alergií

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Valentina alergie
Valentina alergie

Představte si, že nemůžete plakat, abyste si ulevili od bolesti, nebo sportovat, aniž by vás nesvědila kůže po celém těle. To je případ ženy, jež trpí extrémně vzácnou alergií na vodu – nesnese tak ani svůj vlastní pot nebo slzy. Pokud s nimi přijde její kůže do kontaktu, naskočí jí nepříjemná svědivá vyrážka.

Valentině Bones byla diagnóza sdělena už před více než deseti lety. Lékaři jí řekli, že tento stav je tak vzácný, že pro něj ani neexistuje žádné vysvětlení ani léčba. Zprvu si však mysleli, že její tělo jen nemá dostatek vitamínů.

Vyrážka do dvou minut

Jakmile Američanka vystaví svou kůži vodě, zejména té teplé, vyrážka se zaručeně objeví už do dvou minut. Mladá žena tento stav popisuje, „jako by se smažila v horkém oleji.“ Takové peklo jí kopřivka způsobuje.

Zdroj: Instagram Valentina Bones

„Jakákoliv tekutina je spouštěčem. Voda, pot, sliny, dokonce šťáva z ovoce,“ svěřuje se a dodává, že se musela kromě alergie samotné potýkat i s nepříjemnými reakcemi okolí. Lidé na ni zírali a ukazovali si na ni, což jí samozřejmě snižovalo sebevědomí.

Zdroj: Instagram Valentina Bones

Prodyšné oblečení a krátká sprcha

Valentina nesportuje a nevykonává žádnou fyzickou aktivitu, která by způsobovala pocení. „Na vysoké jsem musela chodit jen na večerní přednášky, protože v učebnách bylo během dne příliš horko a vlhko,“ líčí.

Zdroj: Instagram Valentina Bones

Jak ale dodává, tento vzácný a složitý stav ji sice omezuje, ale nedělá její život nešťastným. Musí však dávat neustále pozor, aby její kůže zůstala suchá. Nechodí ven, když prší, a v létě nosí jen prodyšné oblečení.

Zdroj: Instagram Valentina Bones

V horkých dnech se sprchuje pouze studenou vodou, kterou snáší lépe. Jinak používá jen trochu namočené ručníky, jimiž se neumývá déle než tři minuty. S vyrážkou nad rtem vlivem pití se potýká od svých šestnácti let.

S nástupem sociálních sítí se rozhodla o svůj stav podělit a šířit povědomí o této alergii ve společnosti. Po zveřejnění příběhu se Valentině začali ozývat další lidé bojující se stejným problémem. Společně se zatím shodli na tom, že jediné, co pomáhá, je přemýšlet dopředu a naplánovat si den tak, aby přišli do kontaktu s vodou co nejméně.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články