Velikonoční fakta z celého světa: V Německu se nesmí tančit a ve Švýcarsku nosí kraslice kukačka

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Velikonoce
Zdroj: Shutterstock

Že se na Velikonoce chodí s pomlázkami pro koledu, barví vajíčka a peče beránek, to ví každý. Většina z nás zná i základní zvyky například z Velké Británie, kde děti hledají velikonoční vajíčka poschovávaná zajíčkem. My pro vás ale máme méně známá a tak trochu legrační fakta o nastávajícím svátku.

Velikonoce jsou pro někoho důležité, protože jde o svátky spojené s křesťanstvím. Mnoho lidí si je ale užívá zkrátka kvůli tradicím. Ať už je to u vás jakkoli, následující informace vás možná v mnohém překvapí.

Velikonoční preclíky

Dnes si s Velikonocemi spojíme vajíčka, čokoládové zajíčky nebo beránka. Víte ale, že dříve byl jedním ze symbolů tohoto svátku také preclík? V Německu se tradičně jedly ještě kolem roku 1950. A to proto, že jejich zapletený tvar údajně připomínal paže překřížené při modlení, píše Sykes Holiday Cottage.

Zákaz tancování

U Německa ještě chvíli zůstaneme. Velký pátek je dnem, kdy se u nás radujeme z toho, že máme volný den. I naši sousedé se mohou radovat, nesmí to nicméně dělat moc očividně. V zemi je totiž na Velký pátek zakázáno tančit.

Velikonoce versus Halloween

V mnoha zemích je Halloween považován za svátek, při kterém se koledujícím dětem rozdá nejvíce sladkostí. Ve skutečnosti se ale už několikrát stalo, že v mnoha zemích Velikonoce halloweenská čísla překonaly, píše The Pioneer Woman.

Nejprve uši

Z průzkumů vyplývá, že 78 % lidí, kteří byli v roce 2022 dotázáni, jak jedí čokoládové zajíčky, odpovědělo, že začínají ušima. Jen málokdo jí zajíčka od zadní strany, a minimum lidí pak dokonce uvedlo, že se jako první zakousne do figurky zprostředka.

Nejdražší zajíček

Když už je řeč o zajíčcích, ten nejdražší na celém světě měl hodnotu více než 1 200 000 korun. Měl celkem 500 000 kalorií, nejdražší na něm ale byly jeho dvě diamantové oči.

Velikonoční ptáček

Ve Švýcarsku neexistuje něco jako velikonoční zajíček. Mají tu ale jiné zvíře se svátky spojené. Jedná se o kukačku. Ta je podle všeho zodpovědná za vznik velikonočních vajíček a lidé zde věří, že jim ta malovaná ke dveřím přináší právě ona.

Velikonoční lilie

V mnoha zemích se za symbol Velikonoc považují bílé lilie. Lidé si často myslí, že jde o poměrně starou tradici. Ve skutečnosti se ale poprvé objevila až někdy v 18. století. Lilie symbolizuje čistotu a nevinnost.

Zdroj: Sykes Holiday Cottage, Good Housekeeping, House Beautiful, The Pioneer Woman, Wallethub

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články